2018 Sicil Affı Başladı Mı?

Bankalara olan borçları nedeni ile sahip oldukları sicilleri bozulmuş olan kişiler için yeni yıl itibari ile bu konuda müjde niteliğinde bir çalışma başlatılmıştır. Söz konusu olan bu çalışma 2018 sicil affı başladı mı diye merak etmekte olan borçlu ve sicili bozuk olan kişilere bir cevap olma niteliği taşır iken halen tasarı olan bu uygulamaya göre bu kişilerin mevcut mağduriyetlerini gidermek adına bir sicil affına uğramaları amaçlanmaktadır.

Ülkemizde hali hazırda on iki milyon vatandaş sicilleri bozuk olması sebebi ile belli başlı hizmetleri almakta zorlanmakta hatta kimi zaman pek çok ekonomik ve finansal sürecin dışında kalmaktadır. bu durum son derece zor ve can sıkıcı olmakla beraber yadsınamayacak kadar fazla sayıda kişinin mağduriyet yaşaması ve ekonomik süreçlerin dışında kalması hem söz konusu kişileri hem de ülke ekonomisinin oldukça fazla etkilemektedir. Bu sebeplenme hazırlanmış olan sicil affı kanun tasarısı hem pek çok vatandaşa kolaylık sunacak hem de söz konusu kişilerin ekonomik sürece dahil olması ile ülke piyasası da canlanacaktır.

Buna yönelik olarak yapılan çalışmada aftan yararlanmak istemekte olan kişilerin belli şartları yerine getirmesi gerekmektedir:

  1. Ödemedikleri banka borçları nedeni ile sicili bozulmuş olan kişiler söz konusu bu borçlarını kapatsalar ile ancak beş yıl sonra sicilleri düzelmeye başlayacaktır. Ancak bu af kapsamında 2017 yılının ilk altı ayında tüm borçlarını ödeyip kapatan kişilerin sicilleri hiçbir bekleme süresine tabii olmaksızın direk olarak düzeltilecektir.
  2. Ancak tüm borçlarını belirtilmekte olan bu zaman dilimi içerisinde ödeme olanağı bulamayacak olan kişilerin varlığı da düşünülmüş ve bu kişilere çözüm seçeneği olarak da sicillerinin bozulmasına sebep olmuş olan banka borçlarını 2017 yılının ilk altı yılı içerisinde yapılandırma şartı getirilmiştir. Söz konusu olan bu yapılandırma işlemi sonrasında mevcut olan bozuk sicillerin düzeltileceği taahhüt edilmiştir.

 

Söz konusu olan şartlar dahilinde borçlarını ödeyip ya da yapılandırıp sicillerini düzeltme amacı ile hareket eden kişilerin kredi notlarının yükseleceği ekstra bir avantaj olarak sunulmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Şartlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın