Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Ülkemizde son yıllarda tükenmeye yüz tutmuş bir işletme olan esnaflara yönelik maddi destek imkanları oldukça genişletilmeye başlamıştır. İlgili desteklere yönelik olarak kurulan kuruluşlar sayesinde esnaflarda büyük firmalar ile rekabet edebilecek ölçüye ulaşmaktadırlar. Destek kuruluşlarından bir tanesi olarak bilinmekte olan Esnaf ve Sanatkarlar kooperatifleri esnaf kefalet kredisi adı altında maddi olanak sağlamaktadır.  Kullanım talebinde bulunulacak olan kredi adına esnaflara kefil olarak nakit sıkıntılarına çözüm bulmaktadırlar.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

 

esnaf-kredileri

esnaf-kredileri

Esnaf kefalet yolu ile kredi alabilme olanağına sahip olabilmek adına bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikli olarak esnaf ve sanatkar olmak,İlgili kooperatife ait  odaya kayıt yaptırmış ve sicil numarası almış olmak,krediye kefalet verecek olan kooperatifin esnafın bulunduğu ikametgah adresine yakın bir yerde bulunuyor olması gibi şartlar bulunmaktadır. Başvuru aşamasında gerekli olan şartlardan sonra talep edilmekte olan evrakları da düzenli olarak temin etmek gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi için Gerekli Belgeler

Kişiye ait nufüs cüzdanı, Esnaf sicil kayıt belgesi, Vergi levhası, İki adet kefil, İpotek verilecek olan taşınmaz gerekmektedir. İlgili şartların ve evrakların eksiksiz olarak tamamlanması neticesinde esnaflar kredi talebinde bulunabilmek adına ikametgah adresine yakın bir yerde bulunan kooperatife yazılı bir şekilde başvuru yapmaktadır. Kurul tarafından değerlendirmeye alınmakta olan başvuru talebi olumlu yada olumsuz değerlendirildikten sonra kişiye 15 gün içerisinde cevabi yazı gönderilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Sonucu

Kredi başvuru sonucunun olumlu bir şekilde sonuçlanması durumunda kredi işlemini üstlenmekte olan finans kurumu arasında yerini alan Halk bankası’na koopertaif tarafından olumlu sonuç bilgileri verilerek esnafa ait tüm evrak dökümanları ve bilgiler banka kurumu ile paylaşıldıktan sonra finans kurumu tarafından da yapılan incelemeler neticesinde kredi kullandırım işlemi yapılabilmektedir. Genellikle belirlenen kredi tutarı maximum 30.000-TL tutar ile sınırlandırılmaktadır. Faizsiz olarak verilmekte olan bu kredi imkanı neticesinde geri ödemelerine de oldukça kolay olanaklar sağlanmaktadır.

Böylelikle esnaflara gereken maddi olanak sağlanmakta olup,daha uzun ömürlü bir işletmeye sahip olabilmeleri sağlanmaktadır. İlgili kredilere ait ödeme olanaklarının da oldukça cazip koşullu olması neticesinde oldukça tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Altın Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın