Kredi Vadeleri Kaç Ay Olarak Yapılıyor

Finans alanında öncü kurumlar arasında bulunmakta olan bankaların hizmete sunmakta olduğu en önemli ürünler arasında yerini almakta olan bireysel kredilerin  faiz oranlarından sonra en önemli unsur kredinin geri ödeme vadesidir. Bireyler talep ettikleri kredi tutarlarını rahatlıkla geri ödeme yapabilmek adına ilgili vadelerin en uzun olanını tercih etmektedirler. Ancak son zamanlarda kişilerin en ufak ihtiyaçlarında bile kredi talebinde bulunmaları ve ilgili vadeleri oldukça uzun tutmaları neticesinde Bankalar Denetleme ve Düzenleme kurulu tarafından çıkartılan kanun gereği en uzun kredi vadesi 36 ay olarak sınırlandırılmıştı.Bu durum sonucunda oldukça tepki alan kurul kararı kurunun yanında yaşı da yakarak düzgün bir şekilde kredi kullandırımı yapmakta olan kişileri de zor durumda bırakmıştır.


48 AY VADELİ KREDİLER BAŞLAMIŞTIR

48 Ay İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar


Bütün bu nedenler göz önüne alınarak gösterilen tepkiler doğrultusunda ilgili sınırlandırma kaldırılmıştır. Böylelikle banka kurumlarında ki kredi vadeleri kredi çeşitlerine göre farklılık göstermekle birlikte ihtiyaç kredisi adı altında kullandırımı yapılmakta olan ve en fazla satışı gerçekleştirilen ürün niteliği taşıyan türde minimum 12 aydan başlamakta olan vadeler 48 ay’a kadar uzatılmıştır. Taşıt kredilerinde ise aynı uygulama devam etmekte olup maximum vade 48 aydır. Konut kredilerinde ise ilgili tutarlar yüksek tutar bazında olduğu için en fazla vade 120 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca kredi yapılandırmalarında yapılan vade uzatması da gecikmeli olarak taksit ödemelerini yapmakta olan kişiler için bulunmaz bir nimet halini almıştır. Şöyle ki ilgili finans kurumları aracılığı ile kullandırımı yapılmış olan krediler 90 gün boyunca ödeme yapılmadığı takdirde banka takibine alınarak ödenememesi durumunda avukata devir olmaktadır. İşte bu durumda olup icra dairesine düşmeyen kişiler için 72 ay olarak belirlenen yeni yapılandırma vadeleri neticesinde oldukça rahat bir ödeme koşulu sağlanmış olmaktadır.


BİLGİ: 72 Ay Vade Kredi Yapılandırması


Ayrıca 72 ay vadeli olarak onaylanan yapılandırma vadeleri kişilerin mevcutta ödemeye devam ettikleri kredileri içinde geçerli olmaktadır. Kişilere ait borçlanmaların vadelerini uzatarak ödeme koşullarını rahatlatmak hedefler arasında bulunmaktadır. Böylelikle ülke ekonomisinin bir nebze düzelmesine de borçlanmaların en azından ödenerek bitirilmesine de olanak sağlanmış olmaktadır. Kişiler açısından oldukça faydalı bir uygulamadır ekim ayı içerisinde onaylanarak tekrar uzatılan vadeler.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartının CVV Güvenlik Numarası Neresinde Yazar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın