Kredi Puanı-Notu Hesaplama

Kredi kartları, günümüzde her insanın elinde olan kolay para harcamamızı sağlayan materyallerdir. Kredi kartı gerek market alışverişlerinde gerekse internetten yapılan harcamalarda çoklukla kullanılan bir materyaldir. Hatta nakit avans alma konusunda da kredi kartına başvurulmaktadır. Kredi kartı ile ilgili bir başka konu ise kredi puanını hesaplamaktır. Kredi puanımı hesaplamak istiyorum diye düşünüyorsanız sitemizden bilgi alabilirsiniz.

Kredi puanını hesaplamak hakkında bilgi verilecek olursa bu puan ülkemizde bankaların bir araya gelerek oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirli hesaplamalar çerçevesinde hesaplanan bir puan türüdür. Belirli kriterler dâhilinde 0 ile 1900 arasında bir puan belirlenir ve buna göre işlem uygulanır. Puan hesaplama aracı kullanılacak olursa ilk başta müşterinin kaç kredi kartı olduğu, kaç lira borcu olduğu ve limitinin kaç olduğu sorgulanır. Böylece kredi puanımı hesaplamak istiyorum dendiğince cevap alınmış olur. Daha sonra ise kredi geçmişi aşamasına geçilir. Bu aşamada ödemede en uzun gecikme süresi, yasal olarak takibe alınmış kredi sayısı, tarihi ve en son ne zaman kredi kullanıldığına dair bilgiler önem arz eder ve ona göre sorular sorulur. Üçüncü aşama ise kredi geçmişidir. Son bir yılda kaç kredi başvurusu yapıldığı, son 18 ayda kaç defa ödeme tarihi geciktirdiğiniz gibi sorular sorulmaktadır. Bir de son aylarda haciz yaşayıp yaşanmadığı sorulmaktadır.

Tüm bu işlemler uygulanarak risk durumu ve kredi puanını hesaplamak daha basit bir hale gelmektedir. Böylece insanların bilgilendirilmeleri ve risk grubu taşıyıp taşımadıklarını ya da hangi risk grubu içinde bulunduklarını görmeleri sağlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Puanımı Nasıl Yükseltirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın