Çalışan Annelere Bakıcı Yardımı Şartları

Ülkemiz anayasamızda belirtildiği üzere bir sosyal devlet olma özelliği taşımaktadır. Bu ilke doğrultusunda ihtiyaç olan konularla alakalı olarak sosyal politikalar geliştirmekte olan ülkemizde, yapılmakta olan pek çok sosyal faaliyet de Avrupa Birliği uyum süresi çerçevesinde geliştirilmekte olan projeler olma özelliği taşımaktadır.

Yine bu çerçevede Avrupa Birliği destekli projelerden biri olan bir çalışma söz konusu olmaktadır. Bu çalışma doğrultusunda hali hazırda çocuk sahibi olan ve çalışan annelere yönelik bir kolaylık sağlamak üzere bakıcı parası yardımı vermek amaçlanmaktadır. Bu konu ile alakalı olarak verilebilecek detaylı bilgiler ise şu şekildedir:

  1. Söz konusu bu projeye dair pilot uygulamalar İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir olmak üzere beş farklı ilde başlatılmıştır.
  2. Söz konusu bu illerde yaşamakta olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 0 ile 24 ay aralığında çocuk sahibi olan, tam zamanlı olarak ve sigortalı bir şekilde çalışmakta olan, asgari ücretin iki katından daha az maaş alan ve tutacağı bakıcı ile arasında hiçbir şekilde akrabalık bağı olmayan kişiler söz konusu bu bakıcı parası yardımından faydalanabilmektedir.
  3. Anlatılan bütün bu özelliklere sahip olan kişiler her ay 320 Euro para yardımı alabilmektedir.
  4. Bakıcılık yapacak kişilerde aranmakta olan özellikler ise genel çerçevede şu şekilde olmaktadır; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kadın olmak, çocuklarına bakacakları aile ile aynı ilde ikamet ediyor olmak, en az ilkokul mezunu olmak ve alt sınır olarak belirlenmiş olan on sekiz yaşının üzerinde olmaktır.

Söz konusu bu yardımdan faydalanmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden başvuru yapabilmekle birlikte, bakıcı parasını aldıktan hemen sonra çalışmaya başlayan kişinin sigortasını başlatmak durumunda olmaktadırlar.  Belli aralıklar ile bakıcının çalıştığı ev Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından denetlenecek olup her koşulun mutlaka yasal prosedürlere uygun olması gerekmektedir.

Kadın istihdamını arttırmak adına Avrupa Birliği destekli olarak yürütülen bu sosyal proje sayesinde küçük yaşta çocuğu olduğu için çalıştıkları işlerini bırakmak isteyen kadınlar işlerine devam etme olanağı bulabileceklerdir.

Bir önceki yazımız olan 2018 Sicil Affı Başladı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın