Yasal Takip Borç Kapama Nasıl Yapılır?

Bankalardan almış olduğumuz kredilerin ya da kredi kartlarının belli bir ödemesi olmak ile birlikte eğer söz konusu olan bu ödemeleri zamanında yapmaz isek borçlarımız yasal takip sürecine düşecektir. Bu yasal takip aşaması ise oldukça zorlu bir süreç olmak ile beraber oldukça fazla sayıda kişi de yasal takip borç kapama nasıl yapılır bilmemektedir. Bu sebepten dolayı bahsi geçen süreç ile alakalı bilgi vermek son derece faydalı olacaktır.

acil nakit para

Borçlar Nasıl Yasal Takibe Düşer?

Bankalar bizlere belli periyotlar halinde ödeme yapmamız üzere kredi ya da kredi kartı verdikleri zaman bu durum zaten direk  olarak resmi kayıtlara geçmektedir. Eğer borçlarımızı aksatmaya başlar ve üç ay üst üste ödeme yapmaz isek ilk aşamada ödeme talep etmek için bizi arayan bankamız istediği sonucu alamaz ise bu durumu yetkili kurum olan Merkez Bankası’na bildirmekte ve ödeme sürecinin takibini de anlaşmalı olana avukatlarına bırakmaktadır. İşte sahip olan borçların avukatlık olduğu bu duruma, yasal takipli borç ismi verilmektedir ve aşamada ödeme yapacağımız yer artık bankamız olmamaktadır.

Yasal Takipli Borç Nereye Ödenir?

Anlatılmakta olan bu durumun bir sonucu olarak sahip olduğu banka borcu yasal takibe düşmüş olan kişiler ödemelerini nereye yapacakları konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu konu ile alakalı olarak söylenmesi gereken bazı detaylar ise şunlardır;

  1. Eğer düzenli olarak bankaya ödememiz gereken borçlarımızı ihmal etti isek ve bu durum da avukatlık olmamıza sebep oldu ise ödeme yapacağımız yer avukatlardan başkası değildir.
  2. Ödeme yapar iken karşımıza çıkan bir başka durum ise zamanında yapamayarak geciktirdiğimiz borçlarımız için ekstra bir ödeme yapmamız gerektiğidir. Bu ödemeyi açıklamak için gerekli olan tek şey ise gecikme faizi olarak nitelendirildiğini söylemektir.
  3. Yine ekstra olarak ödememiz gereken bir başka borç da avukat masrafı olmaktadır. Bankamız avukat harcamaları için kullanmakta olduğu paraların tamamını bizden tahsil edecek olup bu durum borcumuzu ne kadar erken öder isek o kadar ekstra borçlardan kurtulacağımız konusunda da fikir veren bir konu olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan KYK Wifi Portal Girişi ve Çıkışı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın