TEB Arsa Kredisi

Yatırım yapmak da bir ihtiyaçtır. Geleceği düşünerek yapılacak tasarrufların önemi büyüktür. Yatırım araçları ise çok çeşitlidir elbette. Bu açıdan arsa veya arazi almak da bir yatırımdır. İnsanlar maddi sıkıntı yaşamamak için birikimlerini gayrimenkule yönlendirmek isteyebilir. Bu şekilde bir yandan borç altına giriliyor ama yapılan ödemeler ciddi bir tasarruftur ve bu yoldan tassarruftan reel bazda faizden daha yüksek getiri sağlamak da mümümkündür. Eğer kira gelirine ihtiyaç yoksa, arsa veya araziye yatırım yapmak oldukça kazanç sağlayabilir. Ama arsa alınırken şehrin gelişme alanlarına dikkat etmek gerekir. Şehir hangi yönde hızlı gelişiyorsa o yön tercih edilmelidir.

Bu düşünce ile yola çıkan TEB Türk Ekonomi Bankası, ihtiyaç kredileri arasına bir de TEB Arsa Kredisi’ni eklemiştir. Özellikle kısa vadeli tasarruf ve bunun getirisini düşünmeyen insanlar, uzun vadeli bir yatırım aracı olarak arsa veya arazi almak istediklerinde TEB’in sunduğu Arsa Kredisi uygun bir üründür.
TEB Arsa Kredisi’ni alabilmek için, mutlaka sahip olunan bir evin teminat olarak gösterilmesi gerekiyor. Kredi miktarı yüksek ve vade uzun olunca bankanın kendini güvenceye almak istemesi çok normal. Bu arada TEB, teminat olarak gösterilen ev için ekspertiz çalışması yaptırmakta ve tespit edilen değerin en fazla yüzde 60’ına kadar kısmı için Arsa Kredisi vermektedir.

TEB Arsa Kredisi’nin bir özelliği, baştan belirlenen faiz oranının sonradan değişmemesidir. TEB, piyasa koşulları, ülkenin ekonomik durumu, ileriye dönük projeksşyonlar ve banka politikalarını dikkate alarak en uygun faiz oranını vermektedir.
Bu kredi neticede bir ihtiyaç kredisi olarak verilmektedir ve vadesi en fazla 36 ay olmaktadır.

TEB Arsa Kredisi almak için yapılacak başvuru sırasında, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve ipotek gösterilen gayrimenkule ait tapu fotokopisi yeterli olmaktadır. Sabit gelirliler ücret bordrosunu veya çalıştıkları şirketten alınan bir yazıyı verebilirler. Serbest meslek sahipleri ise, son üç yılın bilançosu, Vergi Levhası ve Ticaret Sicil Gazetesi’ni vermek zorundadır.
TEB bu belgeler üzerinden değerlendirme yapacaktır. Bu nedenle başvuru için en yakındaki bir TEB şubesine gitmek gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın