Senetle Cep Telefonu Satışı Yapan Mağazalar

Senet nedir? Senetle alışveriş yapılabilir mi? Senetle telefon almak istiyorum,telefon satan – veren mağazalar var mıdır? bilgilendiriyoruz

Karşılığında bir ürün yada hizmet alımı yapılmakta olan ancak ödenecek tutarın nakit olarak ödenememesi durumunda kullanılmaya yarayan vadeli ödeme aracına “senet” adı verilmektedir. En yaygın kullanım alanı büyük firmaların ürün satış alanı olmak ile birlikte şimdilerde gittikçe bozulan ekonominin bireylerin cüzdanlarını da ciddi anlamda vurması nedeni ile artık peşin yapılan alışverişler neredeyse tarih olmuştur. Faaliyet konusu satış odaklı olan firmaların ise bundan nasibini alması ve ürün satışlarının neredeyse durma noktasına gelmesi neticesinde çoğu mağaza tarafından çözüm odaklı olarak senet ile alışveriş olanağı sunulmaya başlamıştır.

Böylelikle hem bireyler ürün alımı yapabilmeye hemde firmalar satış işlemi gerçekleştirmeye başlamışlardır. Ekonominin canlanmasına olanak sağlamakta olan bu uygulama vadeli olarak yapılıyor olsa bile ilgili ürün satışını yapmakta olan mağazalar ilgili tutar üzerine vade farkını ekleyerek satış bedeli üzerinden senet yapmaktadır.


Ülkemizde bu satış yöntemi ile faaliyet göstermekte olan Evve AVM.Soylu AVM,Yiğit AVM,Yön AVM,Evdiz AVM gibi firmalarda ürün çeşitliliği oldukça fazladır.


En çok talep gösterilmekte olan ve fiyat aralığı açısından oldukça yüksek tutarlı cep telefonlarıdır. İlgili cep telefonlarının satışı yapılırken cihaz tutarı üzerine vade farkı da eklenerek hesaplanan tutar senet üzerine yazılır ve ilgili borçluya isim,soy isim,adres,telefon numarası gibi bilgi kısımlarının dolumu yapılarak imzalatıldıktan sonra hukuki açıdan geçerlilik kazanmasını sağlayan tüm bilgiler eksiksiz doldurulur. İlgili cihazın ayrı ayrı vadeler halinde ödenecek olduğundan birden fazla senet işlemi de yapılabilmekte tek evrak üzerine toplam bedel yazılarak vadelere de bölünebilmektedir.

Senet Karşılığı Cep Telefonu

senetle-telefon

senetle-telefon

İlgili kurumlardan senet aracılığı ile alınabilmekte olan cep telefonu cihazlarına ait vadeler çok uzun soluklu yapılamamaktadır. En fazla 10 ay olarak taksitlendirme yapabilmekte olan kurumlara ilgili ödemeler aylık taksitler halinde yapılmaktadır. İlgili ödemelerin düzenli şekilde ödenmesi durumunda herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak ödemelerin yapılamaması hukuki anlamda işlem başlatılmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle senet ile yapılan alışverişler de ödeme vadesi esastır. Kredi kartına taksit imkanı ile alınabilecek olan cihazlara daha fazla faiz tutarının olması neticesinde genellikle daha fazla tercih edilmekte olan bir yöntem olarak belirlenmiştir artık senet ile alışveriş yöntemi.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekemiyorum Nasıl Araba Alırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın