Kuveyt Türk 2B Finansmanı

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın en büyük ortağı yüzde 62’lik pay ile Kuveyt Finans Kurumu’dır. Kuveyt Finans Kurumu, milyarlarca doları bulan toplam fonu ve sunduğu çağdaş bankacılık hizmetleri ile, Kuveyt’in en büyük finans kuruluşudur. Faizsiz finans kuruluşları sıralamasında dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.

Faizsiz bankacılık, kar ve zarara katılmayı esas alan bir sistemdir. Modern anlamda faizsiz bankacılık, yirminci yüzyılda islam ülkelerinde başlayan sanayileşme hareketleri ve 1970’li yıllarda petrol fiyatlarındaki ani yükseliş ile ortaya çıkmıştır. Daha önce de bireysel anlamda kişilerin tasarrufları, ticaret yapan kuruluşlar tarafından kar zarar ortaklığı sistemine göre değerlendiriliyordu. Ancak sanayileşme ile birlikte, kişisel tasarrufların büyük yatırım projelerinin finansmanı için kullanılması gündeme gelmiş ve faizsiz banka ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Kuveyt Türk, dünyadaki akımlar paralelinde, ülkemizde de dine duyarılı kesimin beklentilerine cevap vermek amacı ile, faizsiz bankacılık yapmak üzere kurulmuştur. Geleneksel bankaların verdiği her türlü bankacılık hizmetini veren Kuveyt Türk, sadece faiz oranı yerine kar oranı vermekte ve yatırımcıların parasını kar va zarara ortaklık şeklinde değerlendirmektedir.
2B yasası, orman niteliğini kaybetmiş hazine arazilerinin satışını esas alan bir yasadır. 2B arazisi, orman vasfını kaybetmiş hazine arazileri olup bu araziler kadastro işlemleri ile orman alanları dışına çıkartılmıştır ve bir daha geri kazanılması veya yeniden orman alanı olması mümkün olmayan arazilerdir.

2B yasasından yararlanarak hak sahibi olmak istiyen kişiler, gerekli ödeme imkanına sahip değillerse, gerekli olan parayı Kuveyt Türk 2B Finansmanı yolu ile elde edebilirler.
Kuveyt Türk uygulamasında banka, araziyi peşin alarak, 400 metrekareye kadar rayiç tutarı üzerinden yüzde 60, 400 metrekarenin üstü için de yüzde 44 peşin alım indirimi sağlamaktadır. Ayrıca ödemeler için uygun taksit imkanları da sunmaktadır.

2B Finansmanı’ndan yararlanmak için, hak sahipliği belgesi olan herkes başvuru yapabilmektedir. Taksitler için 120 aya kadar uzayan vade imkanı tanınmaktadır. 2B arazisinin tamamı için finansman kullanma imkanı bulunmaktadır. Kuveyt Türk ayrıca ödemesiz dönem, aylık veya üç aylık taksitlendirme gibi bütçeye uygun taksitlendirme fırsatları sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın