Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi alabilmek için tüketici için en önemli unsurlardan biri de kredi notudur. Bankalar kredi verirken özellikle tüketicinin kredi notuna bakıyorlar. Öyle ki; kredi notu düşük olan birinin bankadan kredi alması mümkün olmayacaktır. Bu yüzden kredi notunu her zaman yüksek tutmak doğu olacaktır. Kredi notu, geçmişte yapılan ödemeleri kapsayan bir not olup, adınıza kayıtlı her türlü ödemeden sorumlu olduğunuz bir referans notudur. Eğer geçmişte bankalar ile yada diğer kurumlar ile sorun yaşamışsanız bu durum kredi notuna otomatik olarak yansıyacaktır. Böyle bir durumda ise kredi almak istediğiniz zaman bankalardan kredi almanız çok zor olacaktır. Peki, bankalardan kolayca kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalıdır?

Kredi notu 1’den başlayıp, 1900’e kadar yükselmektedir. 1 tahmin ettiğiniz gibi en riskli olup, 1900 ise risksiz olarak nitelendirilmektedir. Elbette bütün tüketicilerin kredi notu 1900 olmayacaktır. Ancak, kredi notu ne kadar yüksek tutulursa bankalardan hizmet almak o kadar kolay olacaktır. Ülkemizde ise kredi notu ortalaması 1400 olup, bu not ve üstü puanınız varsa istediğiniz bankadan rahatlıkla kredi alabilirsiniz.

Ancak, bu not sürekli aynı kalmamakta olup, ödemelerinizin düzenli bir şekilde yapılmaması ile otomatikmen düşecektir. Bu yüzden ödemelerinizi düzenli ve eksiksiz olarak yaparak kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın