Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi? 2018

Ev sahibi olmak için günümüz şartlarında hiç de kolay olmamakta hemen hemen herkes bu aşamada konut kredisi almak istemektedir. Alınacak olan bu finansman desteğinde en önemli olan detay ise şüphe yok ki faizlerdir. Bu yüzden ev sahibi olmak için bankalardan kredi alma niyetinde olan hemen hemen herkes konut kredisi faizleri düşer mi diye merak etmekte ve bu konuda fikir alarak ona göre kendini ve bütçesini planlamak istemektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüşte Mi?

Ev almak ve buna yönelik olarak da konut kredisi çekmek isteyen kişiler son bir kaç yılın kredi faiz oranlarını incelerlerse aslında ciddi oranda bir düşüş olduğunu fark edeceklerdir. Çünkü yaklaşık olarak bir yıl öncesine kadar piyasada yüzde birin altındaki faiz oranları ile kredi veren yerlere rastlamak imkansızdı. Devlet bankalarının faiz oranları bile bir hayli yüksekti. Bu durum emlak ve inşaat piyasasını son derece kötü etkilediği ve söz konusu süreç de ülke ekonomisine yansıdığı için bir müdahale kaçınılmaz oldu. Bahsi geçen bu müdahale kapsamında Ziraat Bankası başı çekerek konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.80 seviyelerine kadar indirdi. Zaten incelendiği zaman bu bankanın şu andaki faiz oranlarının da aynı seviyede olduğu görülmektedir.

Anlatılmakta olan bu faiz indirimi sürecini gerçekleştiren yalnızca Ziraat Bankası olmamış, ülkemizde hizmetlerine devam etmekte olan hemen hemen her banka da bu süreçte kayda değer oranlarda indirimler yapmıştır. Bu konuyu daha net açıklamamız gerekir ise söylenmelidir hali hazırda uygulanmakta olan faiz oranları gerçekleştirilen bir düşüş politikasının sonucudur.

Konut Kredisi Faiz İndirimi Kapıda Mı?

Söylendiği gibi uygulanmakta olan bu oranlar zaten indirimli olduğu için kısa vadede yapılacak olan bir faiz indirimi daha beklenmemektedir. Başka bir deyişle önümüzdeki bir kaç yıl baz alındığı zaman uygulanacak en makul faiz oranları şu andakiler gibi görünmektedir. Bu sebepten ev almak isteyen kişilere beklemelerini çok da tavsiye etmiyoruz. Mümkün olan en kısa zamanda kredi çekmeleri onlar için faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın