Kadınlar Çalışmadan Emekli Olabilir Mi?

Emekli olmak hemen hemen herkesin hayali ve uğruna yıllarca çalışılan bir ideal olsa da evde çalışan ya da başka bir deyiş ile ev hanımlığı yapan kişilerin ne yazık böyle bir ideale sahip olması mümkün değildi. Ancak son zamanlarda pek çok yerde sık sık karşımıza çıkan kadınlar çalışmadan emekli olabilir mi sorusu bu konuda ev hanımlarına ve annelere umut kapısı olmaktadır. Bu yüzden bugünkü yazımızda bahsi geçen sorunun peşine düşerek kayda değer tutarlarda bilgiler ve buna bağlı olarak da gelişmeler elde eden Rümeysa Hanım’ın ağzından bu sorunun cevabını dinleyeceğiz.

Çalışmayan Kadınlara Emeklilik Hakkı

” Yirmi beş yıllık evli bir ve hanımıyım. Üç tane de çocuğum var. Evlenmeden önce bir tekstil atölyesinde üç yıl kadar çalışmıştım ama evlendikten sonra işimi bıraktım ve ev işleri çocuklar derken bir daha da çalışmaya imkanım olmadı. Zaman zaman ‘Ben yaşlanınca ne yapacağım? Bir emekli maaşım bile olmayacak mı?’ diye düşüncelere kapılsam da evle ve çocuklarla uğraşırken hiçbir zaman çalışmaya fırsat bulamadım ve bu şekilde ömrümün yarısı geçti.

Zaman içerisinde bu emeklilik işini iyiden iyiye kafaya takmaya başlamıştım. Çünkü eşimin ve çocukları gelirleri iyiydi ancak benim hiçbir gelirim yoktu. Hayatım boyunca eşimin eline bakarak yaşamıştım ama yaşlandıkça bu bana çok daha ağır geliyordu.

Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası

Bir ara internette “Ev hanımlarına emeklilik fırsatı” başlık bir yazı okudum. Bu yazı gerçekten oldukça umut vaat ediyordu. Okumayı bitirir bitirmez hemen en yakın SGK bürosuna gittim ve bilgi almak istedim. Oradaki çalışanlar benimle bir hayli ilgilenerek dışarıdan SGK primi ödeme yöntemi ile emekli olabileceğimi söylediler. Gerçekten çok mutlu oldum ve hemen  an prim ödeme işlemlerini başlattım. Ödeyebileceğim en düşük tutar asgari ücretin yüzde otuz ikisi olan 342 Türk Lirası idi. Ancak ne kadar yüksek ödersem maaşım da o kadar iyi olacaktı o yüzden aylık 600 Türk Lirası ile ödemeye başladım. Mutfak masraflarından artan param ile bu ödemeyi oldukça rahat bir şekilde yapabiliyorum. Bu sayede ben de artık emekli olabileceğim. İstisnasız her ev hanımına bunu tavsiye ederim.”

Bir önceki yazımız olan Küçükbaş Hayvancılık Teşvik Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın