Finansbank Ana Para Ertelemeli Konut Kredisi

Yeni evlenenlerin hayalinde hep bir konut sahibi olmak yatar. Ancak konut fiyatları o kadar yüksek seyrediyor ki yetişmek mümkün değil. Konut kredilerinde vadelerin uzun olması konut sahibi olmak isteyenler için cazip bir noktadır ama bu defa da faizler sorun olmaya başlıyor. Onca ödemeye rağmen sanki ne ana para eriyor ne de faiz. Finansbank, moral bozan bu durumu düzeltmek düşüncesi ile üzere Ana Para Ertelemeli Konut Kredisi ürününü tasarlamıştır.

Bu konut kredisi ürününün özelliği, ilk iki yıl boyunca sadece kredinin faizlerinin ödenmesi. Bu şekilde müşteriler düşük taksitlerden yararlanarak öncelikle kredinin faiz yükünden kurtulmuş olmaktadır.

Bu temel özellik dışında kredinin koşulları, diğer konut kredisi ürünlerine benzer yapıdadır. Ana Para Ertelemeli Konut Kredisi de sadece Türk Lirası olarak kullandırılıyor. Müşteriler bu kredinin vadesini en fazla 180 ay (15 yıl) talep edebilirler. Kredinin faiz oranı yine yıl boyunca aynı kalıyor. Böyle olunca da müşteriler önlerini daha rahat görebiliyorlar.
Ana Para Ertelemeli Konut Kredisi’nde talep edilebilecek en yüksek kredi tutarı, satın alınacak konutun ekspertiz değerinin yüzde 75’i olabilir. Bu kredi ürününü de sadece gerçek kişiler kullanabilir.

Kredi taksitlerinin erken ödenmesi durumunda banka masraf talep etmektedir. Bu masraf tutarı, kredinin kalan vade sayısı 36 aydan az ise ödenen anapara tutarının %1’ini, 36 aydan fazla ise yüzde 2’sini geçemez.

Finansbank, krediyi kullandırırken, güvence olarak, hem mevcut konut için hem de satın alınan yeni konut için ipotek koymaktadır. Ayrıca bir kefil aranmaz ama banka gerekli gördüğünde kefil talep edebilir.

Ana Para Ertelemeli Konut Kredisi talep edilirken Banka, Nüfus Cüzdanı aslı veya fotokopisini, satın alınacak konutun tapu fotokopisini ve adresi belirlemek için son üç ay içinde düzenlenmiş herhangi bir fatura istemektedir. Ayrıca müşteriden bir de gelir belgesi talep edilmektedir. Eğer banka daha sonra başka belgelere ihtiyaç duyarsa bunları müşteriden talep edebilir.

Bankada konut kredisi işlemleri genelde dört adımda tamamlanmaktadır. Birinci adımda müşteri kredi başvurusunu yapar. İkinci adımda ekspertiz çalışmaları yapılır. Üçüncü adımda gerekli evrak hazırlanır ve bir ödeme planı çıkarılır. Son adımda ise ipotek çalışmaları yapılır. Artık kredi kullanılmaya hazırdır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın