Elimde Vadesi Gelmemiş Senetler Var Iskonto Ettirebilir Miyim?

Borçlanırken ya da borç verirken alacağımız parayı ya da yapacağımız ödemeyi garanti altına alan belgeye senet denilmektedir. Senet sayesinde parasal işlemler yasallık kazanmakta ve ödemelerde garanti altına alınmaktadır. Bu sebeple de hemen hemen her vadeli ticari işlemde senet yoluna başvurulmaktadır.

Eğer alacağımız bir paraya karşılık borçlu kişiye senet imzalattırmışsak, söz konusu bu kişinin ödeme gününde parayı getirmesini yasal bir çerçeve dahilinde garanti altına almış oluruz. Yani senet karşılığında yapılan borcun ödenmemesi diye bir durum söz konusu olursa, ödemesini yapmayan kişi yasalar karşısında suçlu duruma düşmektedir. Bu nedenle de senetler son derece bağlayıcılığı olan kıymetli evraklardır.

SENET İSKONT HESAPLAMA

Kimi zaman senetlerimizin daha vadesi dolmadan paraya ihtiyacımız olmakta ve söz konusu senetleri paraya çevirmemiz gerekmektedir. İşte sahip olduğumuz herhangi bir senedi paraya çevirme işlemine senedi iskonto ettirmek denilmektedir. Senetlerimizin vadesi dolmasa dahi iskonto ettirmemiz mümkün olmaktadır. Söz konusu bu işleme senedi kırdırmak da denmektedir. Ancak bu iskonto işleminde, senet daha vadesini doldurmadığı için değerinden daha az para almamız söz konusu olmaktadır. Bu yüzden de mümkün olduğunca senedimizin vadesinin dolmasını beklemek bizim için faydalı olacaktır.

Senet iskonto işleminin yapılacağı en güvenilir ve garantili yerler herkesin de bildiği gibi bankalardır. Eğer iskonto ettirecek bir senedimiz varsa bunu bankalara götürerek değerinden daha az bir paraya kırdırabilir ya da ihtiyaç duyduğumuz paranın tutarına göre karar vermekle birlikte bankaya ibraz edeceğimiz senet karşılığında kredi de çekebilmekteyiz. Senetlerimizi ıiskonto ettirebileceğimiz bankalar arasında başlıcaları şunlardır:

 1. Ziraat Bankası,
 2. Halkbankası,
 3. Denizbank,
 4. Finans Bank,
 5. İş Bankası,
 6. Tekstil Bankası,
 7. Garanti Bankası,
 8. Yapı Kredi Bankası,
 9. Şekerbank,
 10. Alternatif Bank,
 11. Türkiye Kalkınma Bankası,
 12. Akbank,
 13. Vakıfbank,
 14. HSBC Bank,
 15. Türkiye Ekonomi Bankası’dır.

Tüm bu bankalar vadesi gelmemiş senedimizi iskonto etmekle birlikte, alacağımız ödemenin senet üzerindeki tutardan yüzde kaç daha az olacağını her banka da kendisi belirlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın