Dolar Almak İçin Doğru Zaman

Yatırımcılar için en karlı araçlar arasında ön sıralarda bulunan doların son zamanlardaki hızlı yükselişi hali hazırda dolar sahibi olan insanlar için son derecede güzel bir gelişme olsa da, ellerindeki parayı dolara yatırmak isteyen kişiler için bu durum pek çok soru işareti oluşturmuş, pek çok yatırımcının kafasınıdolar almak için doğru zaman mı?”, “dolar almalı mıyım?” ya da “dolar ne zaman alınır?” gibi fikirler meşgul etmektedir. 

Söz konusu bu fikirler içerisinde bulunduğumuz ekonomik ve politik süreçler dahilinde gelişmekte olan son derece normal düşünceler olmakla birlikte, belirtilmekte olan bu sorulara net bir şekilde cevap vermek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Çünkü döviz kurlarını değişimi tamamen ülkenin içinde bulunduğu sosyal, politik ve ekonomik durumla ve gelecekte gelişecek olan yine ekonomik ya da politik olaylarla paralellik göstermekte olup, bahsi geçen bu durumları net bir şekilde ön görmek işinde uzman olan kişilerin yapabileceği bir iş olmakla birlikte onlar kesin bir cevap verme olanağı bulamamaktadır.

“Dolara yatırım yapmalı mıyım?” sorusuna verilecek olan cevabı etkileyen bir diğer faktör ise devletlerin döviz kurları ile alakalı olarak geliştirdikleri politikalardır. Bilhassa yabancı ülkeler ile yaptığı hemen hemen her işlemi dolar üzerinden gerçekleştiren ve çapraz kurları da dolar endeksine göre belirlemekte olan ülkemiz ve pek çok ülke, söz konusu olan bu dövizin çok fazla ve hızlı yükselişine seyirci kalmayacaktır. Çünkü doların bu önlenemez yükselişi tüm ekonomik süreçleri ve sistemleri alt üst etmekte, ülke ekonomilerini batışa doğru sürüklemektedir. İşte tam da bu noktada bu tehlikeli yükselişe devlet eli ile müdahale gelmekte olup, dolar kurunu normal seviyelere çekmek için çalışmalar başlamaktadır.

Tüm bu süreçler dahilinde doların ülkemizdeki yükselişine hali hazırda bir devlet müdahalesi gerçekleşmiş olup, daha da fazla müdahaleler olacağı tahmin edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Bu sebeple doların bir miktar daha düşüşe geçmesini beklemek, uzun vadede yatırım yapmakta olan kişiler için oldukça faydalı ve kazançlı bir bekleyiş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emekli ve Memurun 2018 Zamları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın