Bankalardan Konut Kredisi Almak İsteyen Kişiler Nelere Dikkat Etmeli

Bankalar her önüne gelene ve rastgele kredi vermemektedir. Özellikle konut kredisi yüklü bir miktar olmakta ve bu sebeple diğer kredilere oranla daha hassas davranılması gereken bir konudur. Konut kredisi alırken bankaların aradığı bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler bankaların güvenilirliğini sağlamak için gereklidir.

Bankalar kredi almak isteyen kişide hangi kriterlere dikkat eder?

  • Kişinin geçmişte yaptığı ticari anlaşmalar araştırılır. Kişinin herhangi bir yere borcu olması durumunda, faturalarından herhangi birini geciktirmesi durumunda, aldığı bir ürünün taksitini öderken sorun çıkarması durumunda ve bunun gibi birçok etik olmayan ticaret durumunda bankalar kişilere konut kredisi vermemektedir.
  • Bankaya gelen müşterinin her ay düzenli olarak eline para geçtiğini ispatlaması gerekir. Eline düzenli olarak para geçmesi maaş yoluyla olabilir, miras yoluyla olabilir, emekli maaşı sonucu olabilir ve önemli olan aylık bir maaşın, paranın olduğunun kanıtlanmasıdır. Bu durumda eğer kanıtlanmazsa bankalar kişiye konut kredisi vermemektedir.
  • Belli bir miktar paranızın olması gerekmektedir. Bankalar kendini sağlama almak için istediğiniz evin fiyatının ya da alacağınız kredi fiyatının bir miktarını peşinat olması için bankada bulundurmanızı ister.
  • Kişiye ait olan taşınmış bazı mallar vardır ve banka bu malların değerini öğrenir. Herhangi bir risk durumuna karşı yapılır. Tüm bu işlemlerden başarıyla geçen kişi konut kredisi almaya hak kazanır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Kullanmaya Karar Vermeden Önce Dikkat Edilecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın