Akbank Sabit Faizli Konut Kredisi

Kira öder gibi konut sahibi olmak çok güzel bir düşünce. Ancak bunun için belli bir birikime sahip olmak gerekiyor elbette. Akbank da bu düşünceden hareket ederek müşterilerine “Kira öder gibi ev sahibi olmak ister misiniz?” diye soruyor. Sektörde faaliyet gösteren her bankanın yaptığı gibi Akbank da farklı özelliklerde birçok konut kredisi ürününü müşterilerin tercihlerine sunmaktadır. İndirimli Konut Kredisi, Kentsel Dönüşüm Kredisi, Masrafsız Konut Kredisi, Yeni Evim Konut Kredisi, Ara Ödemeli Konut Kredisi, Dönemsel Ödemeli Konut Kredisi, Balon Ödemeli Konut Kredisi bunlardan sadece birkaçı. Bu konut kredilerinin esasını son yıllarda gittikçe talep gören mortgage sistemi oluşturmaktadır.

Mortgage Kredisi, İpotekli Konut Kredisi veya Tutulu Satış Kredisi olarak da ifade ediliyor. Mortgage sisteminde, satın alınan konut üzerine ipotek konularak kredi verilir. Kredinin bütün taksitleri ödendiği zaman ipotek kaldırılır. Bu kredinin vadesi 20 yıla kadar uzayabilir. Mortgage sisteminin belli işleyiş adımları vardır. Konut alacak kişi önce alacağı konutu bulur ve pazarlığını yapar. Arkasından bankaya gider ve kredi talep eder. Banka konutun değer tesbiti ve alıcının gelir bilgileri ve kredibilitesi konusunda gerekli araştırmayı yapar ve uygun görürse krediyi verir. Her bankanın mortgage kredisi vermek için uyguladığı farklı kriterler ve farklı kredi koşulları bulunur. Faiz oranları ve geri ödeme seçenekleri birbirinden farklı olabilir.

Akbank Sabit Faizli Konut Kredisi’nin özelliklerine gelince. Başta belirlenen faiz oranı sabittir. Ülkenin ekonomik koşullarına ve faizlerdeki iniş çıkışlara rağmen bu kredinin faiz oranı değiştirilmez. Bu yüzden de eşit taksitlidir. İlk ödenen taksit neyse kredinin son taksidi de aynıdır. Taksit ödemeleri değişmez. Bu durumda enflasyona bağlı olarak krediyi kullanan kişinin gelirinde artış olsa bile taksitler değişmeyeceği için, ileri yıllarda kredi taksitleri çok daha kolay ödenebilir.

Akbank Sabit Faizli Konut Kredisi, özellikle aylık sabit bir gelire sahip olan çalışanlar için son derece uygun bir konut kredisidir. Hatta dar gelirli serbest meslek sahipleri için de ideal bir kredi şeklidir. Bir de riskten kaçınan ve ne ödeyeceğini bilmek isteyen kişiler bu krediyi tercih edebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın