Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Şehirdeki, sorunlu binaların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkılarak yeniden yapılması veya sağlamlaştırılması çalışamalarına kentsel dönüşüm deniyor. Bu yapılırken bir yandan da şehrin dokusunu bozan sorunlar giderilmiş olmaktadır. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile, bir taraftan şehirdeki kaçak yapılaşma alanları bir düzene girerken, diğer taraftan da ekonomik ömrünü tamamlamış, neredeyse ayakta durmakta zorlanan binalar elden geçirilmiş ve olası doğal afet riskleri önlenmiş olmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun da doğal afet riski altında bulunan alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli binaların bulunduğu arsa ve arazilerde, standartlara uygun, sağlıklı ve güvenli yaşam alanları yaratmak amacını taşımaktadır.

Akbank, bu yasa kapsamında bulunan riskli alanlardaki binaların yıkılarak yeniden yapılması için, talep eden müşterilerine Kentsel Dönüşüm Kredisi vermektedir. Çeşitli konut kredisi ürünleri arasında yer alan bu kredinin uygulanmasında riskli alan ve riskli bina ifadeleri şu şekilde açıklanmaktadır:

  • Riskli alan, arazi yapısı veya üstünde bulunan yapılaşma yüzünden can ve mal kaybı riski taşıyan ve Bakanlar Kurulu tarafından karar verilen alandır.
  • Riskli bina, riskli alanda olsun olmasın, ekonomik ömrünü tamamlamış ve yıkılma tehilkesi gösteren binalardır.

Bu durumda olan bina sahipleri Akbank’ın herhangi bir şubesine başvurdukları takdirde yeniden inşa edilecek konutları için Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirler.

Bu kredinin en güzle yanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanan faiz desteğidir.

Kredi talep edecek kişilerin öncelikle, binanın risk durumunu tespit ettirmeleri gerekiyor. Bu konuda yetkili kuruluşların listesine bankanın web sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür. Yetkili kuruluştan alınan raporda binanın riskli olduğu kararı, 2/3 oy çokluğu ile alınmış olmalıdır. Daha sonra kredi talep edecek kişi bir müteahhit firma ile anlaşır ve yapım sözleşmesi imzalar. Bundan sonra Akbank’a Kentsel Dönüşüm Kredisi için başvurabilir.

Bina sahipleri Bakanlık tarafından verilen kira yardımı veya faiz desteği haklarından birini seçebilir. Bakanlık konutlar için en çok 120 ay vade için yıllık yüzde 4, işyerleri için de en çok 84 ay vade için yıllık yüzde 3 faiz desteği sağlıyor. Akbank bu durumda faiz farkını Bakanlık’tan talep eder ve tutarı müşterinin hesabına geçer.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın