Akbank İndirimli Mortgage

Mortgage sistemi ülkemizde, 2007 yılında çıkarılan Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile uygulamaya geçmiş bir sistemdir. Yani mevcut bir takım yasalarda değişiklik yapılarak mortgage sisteminin hukuksal zemini hazırlanmıştır.

Mortgage kredi sistemi kendine göre işleyişi olan özel bir konut finansman sistemidir. Bu sistemin özelliği, aslında Banka ile tüketici arasındaki işlemlerin geçtiği piyasaları değil, banka ile yatırımcı veya aracı kuruluş arasındaki ilişkilerin geçtiği piyasalardaki işlemleri kapsıyor olmasıdır. Bu sistemin insanlar için önemli yanı kredi vadelerinin uzaması ve buna bağlı olarak faiz oranlarının bir miktar yükselmesidir. Asıl mortgage sistemi, kredilerin finansmanı aşamasında farklı bir model izlemektedir. Yine de bankalar olsun insanlar olsun, mortgage kredisi dendiğinde konut kredisi anlaşılmaktadır.

Bankalar konut kredilerine farklı özellikler katarak ve farklı isimler vererek yeni ürünler gibi piyasaya sunmaktadır. Hatta aynı banka bile farklı isim ve özelliklerde faklı konut kredisi ürünleri çıkarmaktadır.
Akbank da, Kentsel Dönüşüm Kredisi, Yeni Evim Konut Kredisi, Dönemsel Ödemeli Konut Kredisi, Ara Ödemeli Konut Kredisi, Değişken Ödemeli Konut Kredisi gibi konut kredisi ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. Bunlardan bir de İndirimli Konut Kredisi’dir.

Bu kredinin özelliği, konut kredisi için hesaplanacak faizin bir kısmını peşin olarak ödemek ve bu şekilde hem kredi faiz oranında indirim sağlamak hem de aylık taksit tutarlarını düşürmektir. Hatta kredi faiz oranına müşteri kendisi karar verebilmektedir.

İndirimli Konut Kredisi’nin müşterilere sağladığı birçok yarar var. Örneğin ödenecek komisyon, kredi tutarının yüzde 1’i ile yüzde 5’i arasındadır. Seçilen komisyona göre de faiz oranı değişmektedir. Hesaplama yöntemindeki incelikten dolayı kredi faiz oranını müşteri belirler. En önemlisi vade boyunca faiz oranının sabit tutulmasıdır. Bu şekilde krediyi alan kişinin ödeyeceği taksit tutarları hep aynı kalır.

İndirimli Konut Kredisi, peşin komisyon ve düşük taksit ödemek isteyen herkes için uygun bir kredirdir.
Krediyi talep edebilmek için Akbank’ın herhangi bir şubesine başvurmak gerekiyor. Akbank’ın web sayfasından da “Hemen Başvur” seçeneğinden kredi talep edilebilir. Bu durumda banka elemanları kısa süre içinde geri dönüş yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın