72 Ay Vade Kredi Yapılandırması

Kredi vadelerinin Bankalar Düzenleme ve Denetleme kurumunun aldığı karar neticesinde 36 aylık vadeler ile sınırlandırma işleminin yapılması durumuna yağan tepkiler neticesinde ilgili sınırlandırma uygulaması ekim ayı itibari ile kaldırılmıştır. İlgili yasağın kaldırılması neticesinde kredi vadeleri 36 aydan 48 aya uzatılmış,ilgili krediler üzerinde yapılmakta olan yapılandırmalara ise “76 ay vade imkanı” sunulmuştur. Böylelikle bireyler adına ödeme koşulları oldukça rahat bir hal almıştır.

76 ay vade şartlarının arasında ise ilgili işlemin kredi ve kredi kartlarına ait yapılandırma işlemlerinde yapılıyor olması ancak her kredi borcuna istinaden yapılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kredi türleri arasında yalnızca ihtiyaç kredisi kapsamında geçerli olan ilgili vade diğer kredi türleri için geçerli olmamaktadır. 30 Eylül 2016 tarihi itibari ile Ülkemizde faaliyet göstermekte olan tüm banka kurumlarına bildirilmiş olan ilgili vadeler çoğu kurum tarafından henüz kullanılmaya başlamamıştır.

72 Ay Vadeli Kredi Yapılandırma Başladı Mı?

72 ay yapılandırma vadesinden düzenli ödemenin yapılamaması neticesinde icra takibine aktarılmış olan banka ürünleri yararlanamamaktadır. Bu nedenle ilgili vade sadece devam etmekte olan ve banka takibine aktarımı gerçekleşmiş ancak hakkında icra takibi başlatılmamış olan ürünler için kullanılabilmektedir. Yapılandırma sırasında uygulanacak faiz oranlarının normal kredi kullandırımı aşamasında bulunan faiz oranından farklılık göstereceği aşikardır.

ihtiyac-kredisi

ihtiyac-kredisi

İlgili faiz oranlarının merkez bankası tarafından belirleneceği esas alınarak yaklaşık olarak 1.20 yada 1.50 gibi bir oranda olacağı beklenilmektedir. Yapılandırma olanağı tanımaya başlamakta olan bankalar arasında müşteri potansiyeli oldukça gazla sayıda olan Vakıfbank ve T.C Ziraat bankası önceliği almaktadır. Sonrasında ise yapılan her düzenleme de olduğu gibi ilk sırayı devlete bağlı bankaların alması daha sonra ise özel kurumlara bağlı bankaların takip etmesi gerekmektedir.

İlgili yapılandırma kapsamında mevcutta borçlanması olan bireylere oldukça büyük bir olanak tanıyarak borçlarını düşük tutarlar halinde ödeme imkanı sunulmaktadır. Böylece ülkemize ait borçlanma sayısının da giderek düşmesi ve bireylerin bir şekilde var olan borçlarını bitirebilmesi hedefler arasında yer almaktadır. Haberi duyan bireylerin hemen banka kurumlarından talepte bulunması borçlanmanın ne kadar fazla sayıda olduğunun en açık kanıtları arasındadır. Her ne kadar su an için ilgili yapılandırma işlemini mevcut vade ile yapmakta olan banka kurumları sınırlı olsa da yakında tüm bankalar tarafından yapılmaya başlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın