VAKIFBANK HESAP NUMARASI NO KAÇ HANELİ NEREDE YAZAR

Finans kurumları arasında bulunmakta olan banka kurumlarından  herhangi bir ürün alımı yada hesap açma gibi işlemlerin yapılması neticesinde kendisine otomatik olarak ilgili kurum tarafından hesap numarası tanımlanmaktadır. İlgili hesap numarası aracılığı ile  hesaba para yatırma, para çekme,elektronik fon transferi aracılığı ile işlemler gerçekleştirme, çek ve senet bağlanması,otomatik fatura ödemeleri kaydı gibi bir çok işlem uygulanabilmektedir. Bütün bu hesap işlemlerinin çoğunu sadece banka şubeleri aracılığı ile değilde ATM’ üzerinden yapabilmek adına müşterilerin sıra beklemesini önlemek ve kurumun kapalı olduğu hafta sonları ve akşam saatlerinde işlem yapabilme olanağı sağlaması açısından debit kart adı verilmekte olan hesap kartı talep edilmektedir.

 

hesap-no-banka-kartin-neresinde-yazar

hesap-no-banka-kartin-neresinde-yazar

İlgili hesap kartı üzerinde yer almakta olan hesap numaralarının yazılışı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Örneğin Ülkemiz sınırlarında bir çok şubesi bulunmakta olan gerek personel ve şube sayısı açısından oldukça fazla gerekse müşteri potansiyeli oldukça yüksek sayıda bulunmakta olan Vakıfbank’a ait müşterilere talep edilemekte olan hesap kartları üzerinde son zamanlarda yapılan dolandırıcılıkların önlenmesi gerekçesi ile kişiye ait hesap numarası paylaşımı yapılmamaktadır. Genellikle bireye verilmekte olan hesap cüzdanları yada kredi dökümanlarında  yazılı bulunmakta olan kişiye ait banka hesap numarası ilgili IBAN numarası adı verilmekte olan  26 haneli numara yer almaktadır. Öncelikle Ülkemize ait kod olan TR ile başlamakta ve bu ülke kodu 2 hane sayılmaktadır. Hemen yanında yer almakta bulunan 2 haneli sayı kontrol amaçlı yazılmakta olan sayılar olup bi niteliği bulunmamaktadır. Hemen sonrasında yer almakta olan 5 haneli sayı Vakıfbank’a ait banka kodunu temsil etmektedir. Sonrasında yer almakta olan 17  haneli rakam ise banka kurumuna ait hesap numarasını temsil etmektedir.

Böylelikle hesap numarası niteliğinde kullanılmakta olan IBAN numarasından hesap numarası çıkartılabilmektedir. Müşteriye ait ilgili banka dökümanlarının neredeyse hepsinde bulunmakta olan hesap numarası bulunamadığı takdirde internet şubesi veya Vakıfbank’a ait 444 0 724 müşteri numaralı çağrı merkezinden öğrenilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunu Öğrenmek Ücretli Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Konu ne hakkında:
    vakıfbank hesap numarası kaç haneli, vakıfbank hesap no kaç haneli, vakifbank hesap numarasi
Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın