Türk Parasının Değerli Olduğu Ülkeler

Kur farkları nedeni ile her bir ülkeya ait olan paranın bir diğer ülkede farklı olmaktadır. Bu sebepten de herhangi bir ülkede oldukça değersiz olan bir para birimi başka bir ülkede son derece değerli olabilmektedir. Bizim paramızda söz konusu olan bu duruma dahil olmak ile beraber bugünkü makalemizde Türk parasının değerli olduğu ülkeleri inceleyeceğiz.

Endonezya

Uzakdoğu’da yer alan ve bir adalar ülkesi olma özeliği taşıyan Endonezya’da Türk Lirası’nın değeri bir hayli yüksek olmaktadır. Dünyada en çok Müslüman nüfusa sahip olan bu ülkede 1 Türk Lirası 4.23 Endonezye Rupiahı’na eşit olmaktadır. Paramızın değerinin nerede ise dört kat artmakta olduğu bu ülkede kendimizi zengin hissetmemiz işten bile olmamaktadır.

Filipinler

Bu ülkeyi de bir turizm cenneti ve adalar ülkesi olarak tanımlamak yerinde olmak ile beraber mevcut olan çok kültürlülük da adı geçen yeri turistler açısından bir hayli popüler kılmaktadır.  Bizim için de son derece popüler olmasının temel nedeni ise 1 Türk Lirası’nın 16 Filipinler Pesosu’na eşit olmasıdır. Bu fark gerçekten son derece büyük olmak ile beraber kaba bir hesap ile ülkemizde bin lira maaş alan biri bu ülkede 16 bin lira maaş alıyor gibi geçinebilmektedir.

Tayland

Yine bir turizm cenneti olan bu ülkeye gitmek isterseniz bu aşamada bir bütçe planlaması yapmanıza çok da gerek olmamaktadır. Çünkü adı geçmekte olan bu Uzakdoğu ülkesinde bizim bir liramız 12.1 Tayland Bahtı olmaktadır. Daha net söylemek gerekir ise eğer bu ülkeye bin liralık bir bütçe ile giderseniz yanınızda on iki bin lira varmış gibi harcama yapabilmektesiniz.

Kamboçya

Ülkemizin parasının en değerli olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda adı geçmekte olan bu ülke mevcut olmaktadır. Öyle ki Kamboçya’da bizim bir liramız onların bin dört yüz Kamboçya Rieli’ne eşit olmaktadır. Bu şartlarda ülkemizde en alt grubunda olan kişiler sahip oldukları maaşları ile bu ülkenin sayılı zenginleri arasına girebilmektedir.

Vietnam

Bahsi geçen konuda rekor Vietnam’a ait olmaktadır. Çünkü adı geçen bu ülkede 1 Türk Lirası 7471 Vietnem Dongu’na eşittir.

 

Bir önceki yazımız olan Genç Çiftçilere Hibe Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın