Genç Çiftçilere Hibe Desteği

Çiftçileri ve üreticileri destekleme süreçlerine her geçen bir yenisi daha eklenmek ile beraber bu aşamada son zamanlarda en çok dikkat çeken uygulama genç çiftçilere hibe desteği projesi olmaktadır. Söz konusu olan bu son derece önemli ve faydalı uygulamadaki amaç ise ülkemizde çiftçilik ile uğraşmakta olan kişilerin hemen hemen hepsinin belli bir yaşın üzerindeki insanlardan oluşması ve onlar da bu işi bıraktıktan sonra bahsi geçen sektörde oldukça ciddi boyutlarda boşluklar yaşanacak olmasıdır. Bu durum ülke ekonomisi için bir hayli tehlikeli olduğundan dolayı gençlerin de çiftçilik yapması ve bu işi öğrenmesi azami önem taşımakta, buna paralel olarak bu kişileri adı geçen işe motive etmek amacı ile hibe ödemesi yapılması kararlaştırılmış ve bu karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 

Bu Hibe Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

Merak edilmekte olan konuların başında anlatılan bu destekten kimlerin faydalanacağı gelmektedir. Bu noktada söylenebilecekler ise şu şekildedir;

A. Hayvansal Üretim Yapanlar: Bu noktada üretimi yapılacak olan hayvanların cinsleri belirtilmemiş olmak ile beraber, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, arıcılık, ipek böcekçiliği ve buna benzer tüm kollar hibe ödemesi kapsamında olmaktadır.

B. Bitkisel Üretim Yapanlar: Hemen hemen her türlü bitkiye eken, biçen, üreten kişilerin bahsi geçmekte olan bu destekten faydalanma olanağı mevcut olmaktadır. Bu aşamada da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

genç çitçilere devletten hibe desteği

genç çitçilere devletten hibe desteği

Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli detay ise yukarıda belirtilmekte olan üretim ve bakım işlerini yapmakta olan herkesin bu hibe ödemesinden faydalanma olanağının mevcut olmamasıdır. Çünkü yazımızın başında da son derece net bir şekilde belirttiğimiz üzere adı geçen sistem yalnızca gençleri kapsamakta ve alt sınır on sekiz yaş, üst sınır ise kırk yaş olmaktadır.

Genç Çiftçilere Hibe Desteği Başvurusu Nereye Yapılacak?

Eğer siz de belirtilmekte olan şartlara uygunluk taşıyorsanız ve bu destekten faydalanmak için başvuru yapma niyetinde iseniz bu aşamada yapmanız gereken tek şey “https://gencciftci.tarim.gov.tr” üzerinden talebinizi oluşturmaktır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Yeni İş Kuranlara İş Yeri Açma Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın