Ticari Kredi Nedir? Hangi Bankalardan Alınır?

Herhangi bir iktisadi teşebbüsün mevcut şartlarını iyileştirmek amacı ile bankalardan alacağı finansal desteğe ticari kredi ismi  verilmektedir.  “Ticari kredi nedir?” ya da “Hangi bankalardan alınır?” diye merak etmekte olan kişilerin varlığından söz etmek mümkün olmakla beraber bu konuda verilecek olan en net cevap ülkemizde hizmet vermekte olan hemen hemen her bankanın işletmelere vermekte olduğu kredi hizmeti olduğudur.

Adı geçmekte olan bu kredi hizmetinden faydalanmak ufak çaplı işletmelerden büyük şirketlere kadar her türlü iktisadi teşebbüsün hakkı olmaktadır. Bu hizmetten faydalanmak sureti ile alacağınız krediyi ise isterseniz sahip olduğunuz işletme ile alakalı olan yatırımlarda kullanarak daha geniş bir hizmet süreci elde etmeyi hedefleyebilir ya da işletmenizin sahip olduğu borçları finanse etmek amacı ile kullanabilirsiniz.

ticari kredi

Bankalara gittiğiniz zaman işletmeniz için kredi alacağınızı belirttiğinizde ilk aşamada sahip olduğunuz yerin kredi almaya uygun olup olmadığını inceleyecektir. Bu noktada daha önceden almış olduğunuz ticari kredilere yapmış olduğunuz ödemeler dikkate alınacak olup eğer geçmişinizde düzensiz bir ödeme sistemi var ise bu kredi sistemine dahil olmanız mümkün olmayacaktır. Aramakta oldukları diğer bir özellik ise talep edilmekte olan belgeleri ibraz edip edemeyeceğinizdir. Bu belgeler hizmet talep edilen bankaya göre farklılık göstermekle beraber genel çerçevede şunlardır;

 1. Sahip olduğumuz işletmeye ait olan imza sirküleri,
 2. Yine işletmemizin vergi levhası,
 3. Resmi gazete ve
 4. Bağlı olduğu ticaret odasına ait olan evraklardır.

Hangi Bankalar Ticari Kredi Verir?

bankalar

bankalar

Söz konusu hizmeti veren yerlerden bazıları şunlardır;

 1. Ziraat Bankası,
 2. Halk Banka,
 3. Denizbank,
 4. ING Bank,
 5. Alternatif Bank,
 6. Odeabank,
 7. Akbank,
 8. Vakıf Bankası,
 9. HSBC Bank,
 10. Finans Bank,
 11. İş Bankası,
 12. Pozitif Bank,
 13. Garanti Bankası,
 14. Yapı Kredi Bankası,
 15. Aktifbank,
 16. Şekerbank ve
 17. Türkiye Ekonomi Bankası’dır.

Adı geçen bu bankaların tümü aramakta oldukları özellikleri taşımakta olan işletme sahiplerine kredi olanağı sunmak ile beraber kendinize en uygun olan bankayı tespit etmek sureti ile oldukça kolay şartlarda hizmet alma işletmeniz için kullanma imkanı yakalayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tefeci Kredisi Nereden Nasıl Alabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın