Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi almak son derece çözüm odaklı hatta borçlanma yöntemleri arasında en makul olanı olsa da kimi durumlarda bu süreç ile alakalı olarak da sorunlar yaşandığı bilinen bir durum olmaktadır. Bu sistem ile alakalı olarak merak edilen ve kafalara takılan konulardan biri “Ölen kişinin kredi borcu ne olur?” problemi olmak ile beraber bu konuda yaşanmakta olan belirsizlik pek çok kişinin bu hizmetten uzak durmasına dahi neden olabilmektedir.

Kredi almak isteyen kişiler kimi zaman öldükleri zaman bu borçlarının ne olacağını, kim tarafından ödeneceğini ya da bu borç yüzünden geriye kalan mallarına el konulup konulmayacağını düşünmekte olup çözüm bulamadığı bu sorunlar nedeni ile bankalara müracaat etmekten vazgeçmektedir. Hatta bazı durumlarda kredi almak istemekte olan kişilerin yasal varisleri muhtemel bir ölüm durumunda borçların kendilerine kalacağını düşünmek sureti ile bu duruma engel olma çabası içerisine girmektedirler. Bilhassa yaşlı ve emekli vatandaşlar maddi olarak ne kadar sıkışık olursa olsunlar sırf anlatılmakta olan bu tereddütler nedeni ile bankalara giderek kredi alma sürecinden vazgeçmektedirler.

krediver-kerdi-basvuru-sonucu

Mevzu bahis olan bu konu bu kadar ciddi boyutlarda sıkıntılara sebep olmak ile birlikte söz konusu olan bu düşüncelerin ve tereddütlerin boşuna olduğunu söylemek hiç de yersiz olmayacaktır. Çünkü ülkemizde hizmet vermekte olan bankaların hemen hepsi anlatılmakta olan durum ile alakalı olarak oldukça kaliteli çözüm yolları sunmakta olup bu çalışmaların temelinde hayat sigortası sistemi gelmektedir.

Hemen hemen herkes bilmektedir ki bankalar kendilerinden kredi alacak olan kişilere belli bir ödeme karşılığında hayat sigortası yapmaktadır. Söz konusu olan bu uygulamadaki amaç ise kendilerinden borç alan kişi hayatını kaybeder ise ya da sağlıksal olarak ödeme yapamaz hale gelir ise bu ödemelerin yasal varislerine kalmasını engellemektir. Yapılmakta olan bu sigorta kapsamında ölen kişinin borcunun kalan kısmını ödemek ile yükümlü olan yer hayat sigortası yapmış olan firma olmak ile beraber o güne kadar ödenmiş olan tutar da borçlu kişinin yasal varislerine iade edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kimler Kredi Alamaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın