Kimler Kredi Alamaz?

Acil nakit ihtiyaçları durumlarında borç para almak için akla ilk gelen ve aynı zamanda en makul olan yöntem banka kredi olmak ile beraber ne yazık ki bankalar kendilerinden her kredi talep edene olumlu cevap verememektedir. Belli başlı  özellikleri taşımayan kişilerin kredi alma olanağı bulamaz iken bu noktada pek çok kafasında “Kimler kredi alamaz?” sorusu belirmektedir.

Bankalardan kredi alma olanağı bulunmayan kişilere ait olan belli başlı özellikler ise şunlardır;

Gelir Durumu

acil nakit para

Mevcut olan para sıkıntısını banka kredileri ile gidermek isteyen kişilerin gelir durumu bu konuda en önemli olan konular arasında bulunmaktadır. Bu konuda en önemli olan husus sahip olduğumuz geliri belgelemek olmak ile beraber, bir maaş bordrosu ya da geliri gösteren herhangi bir belge ibraz etmeksizin kredi almak ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Bu konu ile alakalı olarak belirtilmesi gereken bir başka konu ise sahip olduğumuz gelirin tutarıdır. Çünkü bankalar alınacak olan kredi taksitini ödeyebilecek kadar geliri olmayan kişilere kredi imkanı sunmamaktadır. Bu sebepten dolayı kredi talebi ile bankalara gitmeden önce gelir durumumuzu iyi hesaplamalıyız.

Sicil Durumu

kredi notu hesaplamak

Bankalardan kredi almak isteyen kişilerin finansal geçmişleri son derece önemli bir konu olmaktadır. Hali hazırda ismi kara listede olan ya da söz konusu listeden adının silinmesinin üzerinden en az beş yıl geçmemiş olan kişiler hiçbir şekilde bankalardan kredi alma olanağı bulamamaktadırlar. Hatta bazı bankalar adı bu listeden silinmesine gerekli olan zaman da geçmiş olmasına rağmen bu kişilere kredi verme sürecine sıcak bakmamaktadır.

Kredi Notu

hazır kredi notu

kredi notu

Geçmişte almış olduğumuz kredilere yönelik olarak yaptığımız ödemelerin düzenini gösteren bir puanlama sistemi olan kredi notu müşterilerin risklilik durumunu analiz etmek için oldukça önemli bir husus olmak ile birlikte bankaların talep ettiği seviyelerin altında bir puanı olan kişilerin hizmet alması mümkün olmamaktadır.

Borçluluk Durumu

senetle-borc-para-verilir

Mevcut durumda başka bankalara borcu olan kişiler de bankalar tarafından kredi talepleri onaylanmayacak olan müşteri profili arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Odeabank Şube ATM'leri Nerelerde Var? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın