KYK Borcumu Ödemedim Ne Olur?

Ülkemizde üniversite öğrencilerine sundukları hizmet ile dikkat çekmekte olan Kredi ve Yurtlar Kurumu yani kısa adı ile KYK kendisine başvuru yapan her öğrenciye geri dönüş yapmakta olup belli başlı özellikleri taşıyanlara burs vermek ile beraber geri kalanlara da öğrenim kredisi olanağı sunmaktadır. Adı geçen bu öğrenim kredilerinin en belirgin özelliği eğitim hayatı sonlandıktan belli bir süre sonra geri ödenmek zorunda olmasıdır. Bu durum mezun olduktan sonra iş bulma konusunda sıkıntı yaşayan ya da iş bulmuş olsa bile öğrenim kredisine bütçe ayırmakta zorluk çeken kişiler için oldukça büyük problemlere neden olmaktadır. Anlatılan durumda olan ve borçlarını ödeyemeyen kişilerin pek çoğu “KYK borcumu ödeyemedim ne olur?” diye sormak ile beraber söz konusu sıkıntıdan mustarip olan kişilerin sayısı da yadsınamayacak kadar fazladır.

Mezun olduktan sonra hayatlarının düzenini yeni yeni oturtmaya başlamış olan gençler için ciddi boyutlarda maddi külfet içermekte olan bu borçları ödeyememe durumunda gelişecek olan aşamalar ise aşağıda belirtildiği gibidir.

kyk

İlk aşamada;  üniversite eğitim hayatımız bittikten belli bir süre sonra mevzu bahis olan Kredi Yurtlar Kurumu kredi ödemesi başlayacak olup söz konusu olan bu ödeme adı geçen kurum tarafından belli sayıda taksitlere bölünmüş olarak bizden talep edilecektir. Her ay belli tutarlarda ödememiz gereken bu borcu istersek bu konuda yetkili olan vergi dairesine giderek yeniden taksitlendirme olanağımız da bulunmaktadır. Eğer tüm bu şartlar altında yine borcumuzu ödeme imkanı bulamaz ve belli bir süre geciktirir isek bu aşamada KYK bu borcu vergi dairelerinin yükümlülüğüne bırakacaktır. Yine belli zaman geçtikten sonra vergi dairesi tarafımıza tebligat göndererek eğer ödeme yapmaz isek icra geleceğini bildirecektir.

Vergi dairesinin talep ettiği yalnızca tebligat tarihine kadar ödenmemiş taksitler ve bu taksitlere yönelik olan gecikme faizleri olmaktadır. Ancak söz konusu olan bu tutarları da ödeyemeyecek durumda isek size tavsiyemiz bu borcunuzu yapılandırmaya gitmenizdir. Ancak yine ödeme yapma konusunda aksatmalar ve gecikmeler yaşar iseniz  bu sefer icra süreci kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın