Kredi Çekemiyorum Nasıl Araba Alırım?

Yaşadığımız dönem düşünüldüğünde, artık araç sahibi olmak bir lüks değil. Hatta tam aksine zaruri bir ihtiyaç olarak düşünülebilir. Büyüyen şehirler ile tek bir yere, tek bir vesait ile ulaşmak zorlaşıyor. Bunun yanı sıra, çalışma hayatında sürekli vesait değiştirerek harcanan yol parası düşünüldüğünde, neredeyse araba için harcayacağınız benzin fiyatı ile eş değer oluyor. Bu da araba almayı kaçınılmaz kılıyor. Peki, bankadan araç kredisi alarak araba almak karlı mı? Artık bankalar, müşterilerini amdur etmemek adına ve herkes ihtiyaçlarına ulaşsın diye, özel kredi kampanyaları düzenliyorlar. Araç kredisi de bunlardan bir tanesi. Ancak, banka kredisi alma koşullarını sağlayabilmeniz gerekiyor. Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmak, bir de kredi notu ortalamanızın yeterli düzeyde olması gerekir.

Araba almak istiyorum ama kredi çekemiyorum

Kredi çekemiyorum nasıl araba alırım? Araba almak istiyosanız ve bankalardan kredi çekme koşullarını sağlamıyorsanız, o zaman senetle araba veren galeriler ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. Bu galeriler, araba almak istediği halde toplu parası bulunmayan ya da banka kredisi çekemeyenlere yardımcı oluyorlar. Diğer alış verişlerde olduğu gibi, senetle araba da benzer sistemler uygulanıyor.

Senetle veya Taksitle araba satan galerilere bakıyorum

Aracın normal satış bedeli üzerine, geri ödemeyi planladığınız vade süresi üzerinden bir faiz belirleniyor. Bu faiz arabanın bedelinin üzerine ekleniyor. Faiz bedellerinin, banka kredilerinden daha yüksek olacağını bilmeniz de fayda var. Yani araba, sandığınızdan biraz daha pahalıya gelebilir size. Sonrasında toplam çıkarılan bedel, vade sayısına bölünerek, her vade için bir adet senet düzenleniyor. Örneğin, faizli fiyatı 30 bin lira olan bir arabayı 30 ay vade ile geri ödemek istediğinizde, 30 adet senet düzenleniyor. Siz de her ay, vadesi gelen ödemenizi yapıp, o dönem ki senetinizi teslim alıyorsunuz.

Senetle araba satan galeriler için internette kısa bir araştırma yapmanız gerekebilir. Her galeri, özellikle de bir kaç şubesi bulunan galeriler bu tarz alış verişlere yaklaşmamaktalar. Daha küçük, bireysel işletmeler bu tarz talepleri değerlendiriyorlar. Başvurularınızı bu yönde düzenleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Okul Alışverişleri İçin Bonus Kart Avantajları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın