Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu Var Mı?

Kredi kartları çoğu zaman hayatımızda kolaylıklar sağlasa da takvim ödeme günlerini gösterdiği zaman karşımıza birçok sorun çıkabiliyor. Yanlış harcamalar birçok insanın, ailenin hayatını son derece olumsuz etkileyebiliyor. Bu kötü sonuçları engellemek için ise kredi kartı sahibinin aylık gelirine paralel limitli kredi kartı kullanmak gerekmektedir. Kolay yapılan ödemeler ile kredi kartları başımıza dert olmaktan ziyade hayatımızı kolaylaştıran bir araç olur.

Kredi kartı borçları birçok insanın canını yakmakla birlikte akıllara gelen sorular vardır. Bunlardan birisi borçlu olan kişinin bu borç ile bağlantılı olarak eşinin de üstlenebileceği sorumluluk olup olmadığıdır. Kredi kartı borcu olan kişi ya da kredi çekmiş kişi bilindiği gibi tüm borçlarından kendisi sorumludur. Fakat işin içerisine evlilik girdiği zaman işler biraz daha farklılaşır. Evlilik müessesesinde mal varlığının birliği ve ayrılığı bilindiği gibi söz konusudur.

eş vekaleti

eş vekaleti

EMK yani edinilmiş mallara katılma sistemi adı verilen 1 Ocak 2002 tarihinde geçerliliğini başlatarak farklı bir durum ortaya çıkarmıştır. Evli çiftler birlikte olduğu süre içerisinde edindiği malları ayrıldığı taktirde bu süreçte paylaşması gerektiği bilinmektedir. Sistemin amacı bu şekilde eşleri de evliliği de koruma altına almak şeklinde olmuştur. Bu sistem kişilerin evliliğinin herhangi bir durum ile sona ermesi ile ortaya çıkmaktadır.

Çiftlerin birlikteyken sahip olduğu mallara bireysel olarak sahip olabilmektedir. Yani edinilen mallar ayrılık sonucunda bölünmektedir. Sahip olduğunuz mallar, gayrimenkuller ve bunların yanındaki borçlarınız evli iken şahsınıza ait olmakla birlikte ayrıldığınız taktirde taraflara eşit olarak bölünebilmektedir. Bu sayede taraflar ayrıldığı zaman çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya gelebilir. Ortaya istenmedik sorunlar çıkabilir. Ancak bunları engellemenin de yolları vardır. Bazı istisnalar ortadadır. Evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapmış olan taraflar için ayrılık sonucunda borçların ortaklaşa bölünmesi söz konusu olamaz.

Bu durum evlilik sonrasında bazı taraflara fayda sağlayabilmektedir. Sözleşme ile birlikte çiftler evlilik sırasında ve sonrasında ekonomik durumlarını dengeli ve sağlam tutabilmektedir. Kısacası evlilik esnasında edinilmiş mal varlıkları ayrılık durumunda iyi ve kötü fark etmeksizin taraflara bölüşülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Reklamları Değerlendirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın