Banka Reklamları Değerlendirme

Ali yeni dükkanını açar

Zeynep iş fikrini sorar

Fatma teyze börek açar
Emre Bey proje yapar
Ahmet’ler tatile çıkar
Aslı Kerem yuva kurar
Halk ister Halkbank yapar HALKBANK

Şahan GÖKBAKAR lı halk bankası reklamı, Barış MANÇO’nun halhal şarkısının sözleri değiştirilmiş. O kadar dilimize pelesenk olmuş ki, inanın şarkının asıl sözlerini unutmuşum ben. Şahan GÖKBAKAKAR varsa işin içinde eğlence olmasıda kaçınılmaz gibi görünüyor. Halk ister Halkbank yatar HALKBANK vurucu cümle galiba bu…

Finanscıda  Finanscı
Aklıma gelen ilk ritimlerden QNB Finansbankın QNB olmadan önceki reklamlarındandı galiba.
Bilmek artık yetmiyor toplamayı çarpmayı
Bu devirde herkese lazım bir finansçı
Finansçıda Finansçı
Görselden önce işitsel bir hafızamız var herhalde galiba sanırsam zira banka denilince aklıma ilk reklam filmlerindeki müzikler geliyor. QNB Finansbank olduktan sonra Financı  hanım girdi hayatımıza ama benim hoşuma giden finanscıda finanscı müziği yine. İnsanların aklında yer edebilmek için müziği kullanmak bence en güzeli.
Garanti Bankasının Barış ARDUÇ’lu reklamı var Barış ARDUÇ denilince özellikle genç kızlar için akan sular durur. Ama benim gibi nötr durumda olanlar için pek akılda kalmıyor demekki. Reklamla ilgili aklımda kalan tek şey hiç bir şey kalmadığı? Ama UGİ li reklam filmi hala aklımda,  çok sevgili UGİ’miz demekki sadece çocuklarımızın ilgisini çekmiyor.
Bir diğeri Yapı Kredi Bankasının VADA’ları VADA diye uzatarak bağırmalarını hatırlıyorum minik mor VADA larımızın.
Birde film tadında reklamlarımız var. Denizbank’ın en yenilikçi banka sloganıyla Kars da ve Karslılar ile çektiği reklam filmi her şey doğal belgesel tadında.
Aşk buram buram aşk kokan reklam filmimiz Akbank dan geldi. Kıvanç TATLITUĞ ve İlker AYRIK ikizlerin adım adım bizi bilgilendirip bir taraftan da, çiçekçi kızımız ile platonik devam eden aşk reklamımız. Reklamda ne söyleniyordu derseniz hatırlamıyorum. Ama aşkı gayet net hatırlıyorum. Arkası yarınlı dizileri seven bir milletiz, arkası yarınlı reklamları da severiz biz.
Ama reklam diyorsanız tek geçtiğim reklam İş Bankası’nın reklamı. Hangisi mi ? Haluk BİLGİNER’in kurucumuz ulu önder ATATÜRK’ü canlandırdığı reklam. Hala hafızamda tazeliğini koruyor.

Bir önceki yazımız olan Acil Para Lazım Tefeci Arıyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın