Kredi Borcu Olan Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Günümüz dünyasında acil para ihtiyaçlarında ya da ödenmesi gereken borçlar olduğunda kendi kendimize yetebilmemiz mümkün olmamakta ve bu konuda bize maddi olarak destek sağlayacak olan yerler aramaktayız. Söz konusu olan bu maddi desteği sağlayacak olan yerlerin başında bankalar gelmek ile beraber pek çok kişi nakit ihtiyacını bu şekilde gidermektedir. Ancak kimi zaman zaten kredi borcumuz varken doğmakta olan ihtiyaçlar son derece büyük sıkıntılara sebep olmakta ve bu durumdaki kişiler kredi borcu olan kişiler ikinci krediyi çekebilir mi diye merak etmektedir.

ihtiyac-kredisi

ikinci-kredi

Bahsi geçen maddi olanaksızlıklar hali hazırda mevcut bir kredi var iken yeni bir kredi alma ihtiyacına sebep olduğunda böyle bir olanağı sunan bankaların olup olmadığı pek çok kişinin merak ettiği bir konu olmaktadır. Bu soruya verilecek olan cevap kişiden kişiye göre değişmek ile birlikte bankaların karar aşamasını etkileyen durumlar genel çerçevede şu şekildedir;

Ödeme Performansı

Bankalar zaten mevcut  olan kredi borcumuzu ne şekilde ödediğimize, gecikmeler ya da aksatmalar olup olmadığına son derece önem vermekte olup eğer olumsuz bir durum ile karşılaşırlarsa ikinci krediyi verme konusuna hiç de sıcak bakmayacaklar ve kuvvetle muhtemel olarak bizi geri çevireceklerdir.

Kredi Notu

Sahip olduğumuz kredi notu bankaların bize güvenip güvenmemeleri konusunda en önemli referans olma özelliği taşımak ile birlikte ikinci kredi aşamasında daha da çok önemsenen bir konu haline gelmektedir. Başka bir deyiş vasat bir kredi notu ile ilk kredisini rahat bir şekilde almış olan kişinin ikinci krediyi aynı şartlar altında alması zor hatta imkansıza yakındır. Bu sebepten dolayı bahsedilen puanları belli bir seviyenin altında olan kişilerin devam etmekte olan kredinin üzerine yeni bir kredi çekmesi oldukça zordur.

Gelir Durumu

İkinci kredi aşamasında en çok dikkat edilen konular arasında bulunmakta olan gelir durumu bankalar için azami önem taşımaktadır. Eğer ilk kredi ödememizden geriye kalmakta olan tutar ikinci kredi taksitine yetmeyecek ise bu durumda bankalar bizi yüksek ihtimal ile geri çevirecektir.

 

Bir önceki yazımız olan KYK Borcumu Ödemedim Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın