Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi almak pek çok kişinin nakit ihtiyaçları durumunda başvurduğu bir yöntem olmak ile beraber eğer düzgün bir bütçe hesaplaması dahilinde yapılmaz ise oldukça sıkıntılı süreçlere de gebe olan bir sisteme dönüşebilmektedir. Söz konusu olan bu durumdan dolayı kendi parasal durumuna uygun olmayan bir kredi sürecine dahil olan kişilerin zor süreçlere girdiği ve “Kredi borcu ödenmezse ne olur?” diye düşündüğü bilinen bir durum olmaktadır.

kredi borcu ödememe

Bu konu ile alakalı olarak belirtilmesi gereken durumlar ise şu şekildedir;

a. Eğer üç ay üst üste kredi borcumuza ait olan taksitleri ödemez isek bankamızdaki bir yetkili bizi arayacak ve söz konusu olan durumu tarafımıza bildirecektir. Ödeme yapıp yapmayacağımız konusunda bizden bilgi almak isteyen bu yetkili eğer bütçemizin bahsi geçen taksitlere yetmediğine dair bir açıklama ile karşılaşır ise çözüm yolu olarak bize kredi yapılandırma işlemini önerecektir. Eğer bu işlemi gerçekleştirir isek yalnızca yaşanmakta olan gecikmeye yönelik olan faizi ödeyerek yeni bir ödeme sürecine sahip olabiliriz.

b. Yapılandırılmış olan kredimize ait olan borçları da ödeme konusunda sıkıntı yaşar ve söz konusu taksitleri aksatmaya başlar isek bu durumda banka yetkilileri anlatılmakta olan bu durumu ilk aşamada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirecek daha sonra ise bu kredinin takip işlemini görevlendirmekte oldukları avukatlara bırakacaktır.

c. Merkez Bankası’nın kara listesine ismimizin girecek olması bir yana, mevzu bahis olan borcumuz da yasal takip sürecine girecektir. Borcu tahsil etmek ile görevlendirilmiş olan banka avukatı bu süreç dahilinde ödeme yapıp yapmayacağımızı soracak ve eğer hemen ödeme yapar isek avukatlık masraflarına yönelik bir indirim yapacağını belirtecektir.

ç. Anlatılmakta olan bu durum sonrasında yine ödeme yapmaz isek bu aşamada bizimle iletişime geçmiş olan banka avukatı icra memurları ile evimize ya da iş yerimize gelmek sureti ile icra yapılabilecek olan eşyalar için keşif yapacak ve son bir kez daha bizden ödeme talep edecektir.

d. Eğer bu aşamadan sonra yine ödeme işlemi gerçekleşmez ise evimize ya da iş yerimize haciz gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Başvuru Yapılan Kredi İptal Edilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın