Başvuru Yapılan Kredi İptal Edilir Mi?

Nakit ihtiyacı duyduğumuz zamanlarda aklımıza gelen ilk çözüm yolu bankalar ve onların sunmakta oldukları kredi hizmetleri olmak ile beraber kimi zaman başvuru oluşturduğumuz kredi hizmetinden vazgeçmek de bu sistem içerisinde sık sık rastlanan bir durum olmaktadır. Ancak kredi başvurusu yapmak hemen hemen herkes tarafından bilinen oldukça basit bir uygulama olsa da söz konusu olan başvurudan vazgeçme sistemi hakkında fikri olmayan kişilerin sayısı da son derece fazladır. Bu konuda “Başvuru yapılan kredi iptal edilir mi?” tereddüdü yaşamakta olan kişilere açıklama yapmak oldukça önemli bir konu olduğundan dolayı bu sistem ile alakalı olarak bazı detaylar aşağıda açıklandığı gibidir.

kredi notu hesaplamak

Kredi almak için başvuru yapmak ne kadar normal bir işlem ise yapılmış olan bir başvurudan vazgeçmek de o denli sıradan ve herkesin yasal olarak hakkı olan bir konu olmaktadır. Bu sebeple adı geçen işlemi yapmak isteyen kişiler böyle bir hakkın var olup olmadığı konusunda tereddüt yaşamaksızın direk olarak iptal işlemi başlatabilme imkanına sahip olmaktadır. Bu işlemi yapmak için başvurulacak kanallar ise şunlardır;

a. Tercih etmiş olduğunuz bankaya kredi almak başvuru oluşturma şekliniz bu noktada son derece önemli bir konu olmaktadır. Eğer adı geçen işlemi internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları ile gerçekleştirmiş ve sonrasında da onay almış iseniz bu işlemden vazgeçmek adına yapabileceğiniz akla ilk gelen ve en basit olan uygulama bankanın işlemi gerçekleştirmek adına sizden talep edeceği evrakları teslim etmemektir. Ancak kimi bankalar şubesiz bankacılık uygulamaları kapsamında yapılan başvurularda evrak talep etmeksizin direk olarak parayı hesaplara aktarabildiğinden dolayı bu konu ile alakalı olarak dikkatli olmak gerekmektedir.

b. Yapmış olduğunuz kredi başvurusunu gerçekleştirdiğiniz kanal direk olarak bankalara ait olan şubeler ise bu durum çok da ciddi olduğundan ve çekmiş olduğunuz kredi direk olarak hesabınıza gelebileceğinden dolayı bir an önce banka şubesi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Şubeye gittiğiniz zaman yapılacak olan işlem ise kredi iptal dilekçesi yazarak yetkili kişiye vermektir.

Bir önceki yazımız olan Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın