Evde Bakım Parası Yatan İller

Sosyal develet anlayışı içesinde uygulanmakta olan hizmetlerden biri evde bakım parası olmak ile beraber bu aşamada en çok merak edilenler arasında evde bakım parası yatan iller hangileridir olmaktadır. Bu noktada evde hasta ya da yaşlı yakınlarına bakmakta olan kişilerin sayısı bir hayli fazla olmakta ve bu kişiler paralarının yatıp yatmayacağı konusunu merak etmektedirler.

Evde Bakım Parası Nedir?

Bu şamada açıklamamız gereken konuların başında evde bakım parasının ne olduğu gelmektedir. Çünkü oldukça fazla sayıda kişi bu ödemenin tam olarak ne olduğunu bilmemekte ve bunun doğal bir sonucu olarak da ya mevcut olan bir haktan faydalanamamakta ya da hakkı olmayan bir hizmeti talep etmekte ve hatta bu konuda ısrar etmektedir. Bu yüzden söylenmelidir ki adı geçen devlet yardımını almak için ilk olarak olması gereken en önemli özellik evimizde gerçekten bakıma muhtaç bir aile ferdi olmasıdır. Bu kişinin de ya hasta ya yaşlı ya da engelli olması en büyük şarttır. Ancak yalnızca hasta, engelli ya da yaşlı olmak bu noktada yeterli olmakta ve bu durumun devletin belirlediği standartlara uygun olması gerekmektedir. Bu uygunluğu belirleyenler ise ülkemizde mevcut olan tam teşekkülü bir devlet ya da üniversite hastanesi olmaktadır. Bu konuyu daha net ve daha açık söylememiz gerekir ise anlatılan özelliklere sahip olan bir hastaneden alınacak olan rapor ve diğer belgeler mevcut olmadan evde bakım parası almanız mevcut olmamaktadır.

Hangi İllerde Evde Bakım Parası Verilmektedir?

İlk olarak evde bakım parasının ne olduğunu ve nasıl alındığını açıkladıktan sonra bu uygulamanın hangi illerde geçerli olduğunu ya da başka bir deyiş ile bu haktan hangi şehirde yaşayan kişilerin faydalanacağını açıklamamız faydalı olacaktır.

Bu aşamada söylenmesi gereken en önemli bilgi ülkemizde evde balım parası yardımı yapılması konusunda hiçbir şekilde il ya da bölge tarzı ayrımlar yapılmamaktadır ve ülkemizin seksen bir ilinde yaşamakta olan herkes bu sürece dahil olabilmektedir. Eğer sizin de ailenizde bakmakla yükümlü olduğunuz engelli, hasta ya da yaşlı kişiler varsa hiç tereddüt etmeden başvuru yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emekli Temmuz Zammı Belli Oldu Mu? -2017- başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorum yapılmış
  • mustafa taybe | 1 Temmuz 2018

    Şimdi suriyeliler nasıl kredi kartına sahip olabilirler. Nasıl ve nereden başvurmaları lazım? 18 yaşından küçük olan suriyeliler kredi kartı alabilir mi?

    • admin | 11 Ağustos 2018

      Mustafa Bey Türklere verilmeyen hizmet onlara da verilmez. Suriyelilere ayrıcalık tanınıyor diye o kadar da değil. Sorunuzun cevap Türkler için evet ise suriyeliler içinde aynıdır. Değilse değildir.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın