Emekli Temmuz Zammı Belli Oldu Mu? -2017-

Emekliler ülkemizde en alt gelir grupları arasında yer almak ile beraber yılın ortası yaklaştıkça bu çerçevede en çok merak edilen konu emekli Temmuz zammı belli oldu mu konusu olmaktadır. Bu durum geçim sıkıntısı yaşamakta olan emekliler son derece önemli olmak ile beraber en ufak bir maaş artışını dahi iple çekmektedirler. Yılın ilk zammını Ocak ayında, ilk zamlı maaşını da Şubat’ta almış olan emekliler prosedür gereği bir de yılın ortasında yani Haziran ayında zam almakta ve bu zamlı maaş da Temmuz ayında ellerine geçmektedir. Bu sebepten her bir emekli Temmuz ayını iple çekmekte ve alacakları zamlı maaş ile para sıkıntılarını çözmeyi amaçlamaktadır.

Temmuz Ayı Zamlı Emekli Maaşları

Ne yazık ki 2017 yılının Temmuz ayında yapılacak olan emekli maaşı zammı çok da bir yaraya merhem olacak gibi görünmese de yine de pek çok kişinin geçimine katıda bulunacaktır.  Her yıl ülkenin ekonomik durumu ve buna bağlı olarak mevcut olan gelişmelere paralel olarak belirlenmekte olan zam oranları bu yıl da söz konusu olan standartlara göre tespit edilmiş olup maaşın yüzde dördü kadar olmaktadır. Daha net söylemek gerekir ise Temmuz ayında yapılacak olan zam belirlenmiş olup yüzde 4 olarak tespit edilmiştir.

Emeklilere Temmuz Zammı Var mı?

Ancak bu yıl yapılacak olan zamma başka bir artı daha eklenmiştir. Bu durum gerçekten emekliler için artı sağlayacak olup son derece faydalı bir çalışma olarak tanımlamak yerinde olacaktır. Çünkü söz konusu olan bu emekli zamları geçen yılın son aylarında belirlenmiş olup, bu durumun doğal bir sonucu olarak da yılın ilk ayında yaşanacak olan ekonomik gelişmeler hesaplamalara dahil edilememektedir. Bu yüzden de yaşanmakta olan bazı gelişmeler sonucunda kimi zaman maaş tutarlarının enflasyon gibi bazı gelişmeler sonucunda bir hayli komik rakamlar seviyesinde olduğu görülmüştür. Anlatılmakta olan bu problemi çözmek amacı ile de 2016 yılının son aylarında verilmiş olan bir karar ile eğer yılın ilk ayında enflasyon verileri yüzde üçü geçerse maaşa ek olarak bir de enflasyon farkı verilecektir.

Bir önceki yazımız olan Dolar Almak İçin Doğru Zaman başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın