Chip Para, World Puan, Para Puan Kullanmak Haram Mıdır?

Bankacılık işlemlerinin pek çoğu faize ve yeri geldiğinde de gereksiz harcamaya neden  olmak ile beraber genel olarak haram olarak tanımlanmak ile beraber bu aşamada merak edilmekte olan konuların başında chip para world puan, para puan, kullanmak haram mıdır sorusu gelmektedir. Bu konu gerçekten pek çok kişi tarafından merak edilip açıklanması gereken bir husus olması özelliği taşımaktadır.

Kredi Kartı Kullanmak Haram Mıdır?

Bahsi geçmekte olan bu para puanların hepsi kredi kartı kullanımı sonucunda ortaya çıkmakta olan hizmetler olduğundan dolayı bunları incelemek yerine kaynaklarını incelemek son derece önemli olmaktadır. Bu konuyu bir örnek ile açıklamak gerekir ise şu duruma benzer ki “Domuz pastırması yemek haram mıdır?” diye araştırma yapan bir Müslüman düşünün. Bu kişi kuvvetle muhtemel dinimizce domuz yemenin haram olduğunu bilmekte ama elindeki o pastırmanın belli başlı işlemlerden geçtiği için helal olma ihtimalinim düşünmektedir. Bu durum ne kadar yanlış olduğu hemen hemen herkesçe aşikardır. Hal bu iken kati bir şekilde kullanımı yasak olan kredi kartlarının bir ürünü olan söz konusu puanların helal olmasını düşünmek mümkün olmamaktadır.

Para Puanları Kullanmak Neden Haramdır?

Dinimizin faizle yapılmakta olan her işi kati bir şekilde yasakladığını ve buna paralel olarak da haram kıldığını bilmeyenler yok denecek kadar azdır. Kredi kartları da gerek taksitli alışveriş faizleri, gerek gecikme faizleri ve buna benzer pek çok uygulama ile bahsi geçmekte olan haram ile tamamen iç içe olan bir uygulama olma özelliği taşımakta olduğu için kesinlikle haram olmaktadır.

Bir başka kesin emir ise “yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz” emridir. Kredi kartları ile ve sundukları avantajlar neticesinde ihtiyacı olmayan şeyleri dahi büyük bir istek ve hevesle almayan kişilerin sayısı yok denecek kadar az olmaktadır. Üstüne üstlük kredi kartları bir borçlanma yöntemi olmakta ve dinimiz de sadece düğün yapmak ve ev almak için borçlanmayı helal kılmaktadır. Bu ürün tamamen harama dayalı olduğu için sunmakta olduğu chip para world puan, para puan gibi hizmetler de haramdır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Ek Gelir Olanakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın