Bankasız Kredi Olur mu?

Bankasız kredi olur mu? Bankasız kredi veren yerler var mı?Gerçek kişilerin bireysel amaçlı mal ve hizmet alımı ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak karşılıklı sözleşmeye bağlı  verilen nakite kredi adı verilmektedir. Krediler genellikle günümüzün en büyük finans kurumları olan bankalar aracılığı ile bireylerin ihtiyaçlarına cevap olarak verilmektedir. Ancak kimi zamanlarda bankalar da bireylere hizmet vermekte yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizliğin nedeni çoğu zaman bireylerden kaynaklanmaktadır. Bireylerin bankalardan kredi kullanma şartları olan gelir belgesinin yeterli olması,kredi kayıt bürosu tarafından sorgulanan kredi puanının yeterli olması gibi koşullar gereklidir. Eğer bu koşullar sağlanamazsa bankalar tarafından bireylerin ihtiyaçlarına cevap verilememektedir.

Banka Dışı Kredi Veren Kurumlar

Bankaların kredi için yetersiz kaldığı durumlarda devreye banka dışında kurumlar girmektedir. Banka dışında bulunan kurumların yasal olmayan yollardan bireylere borç para vererek bireyleri olduğundan yüksek faizler ile borçlandırması günümüzde pek çok karşılaşılan durumlardır. Özellikle çağımızın en büyük teknolojik gelişmesi olan ve neredeyse herkes tarafından bir şekilde kullanılan internet ortamında fazla sayıda bulunan bireyleri bu tip borç para vermeye ikna eden bir çok yasal olmayan kuruluş bulunmaktadır.

Bankasız krediler

Bankasız krediler

Bankasız Kredi Nasıl Alınır?

İnternette “kredi çıkartılır” adı altında bulunan başlıklara girdiğinizde ssk sı olmayanlar,kredi kayıt bürosunun sorguladığı puanı düşük olanlar,bankalara yapılan ödeme düzensizlikleri nedeni ile TCMB  kayıtlarında kara listeye yazılanlar,kanuni takipte avukatlık,hatta icralık olanlar,kredi kartı ödemeleri düzgün olmayanların bile kredi kullanabileceği yasal olmayan kurumlar bulunmaktadır. Bireylerin her ne kadar mecburiyetten bu yollara başvurduğu çok net anlaşılsa da yinede kanunen yasak olan bu tip kuruluşlara itimat etmemek gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz şartlarda kredi kullanması imkansız olan bireylerin bu tip yasalara aykırı olan kuruluşlar aracılığı ile kredi kullanmaları da imkansızdır. Her ne kadar ssksı olmayan bireylerden  tutunda kara listede bulunan hatta icralık olan bireylere kredi imkanı sağlanması oldukça zor gözükmektedir. Gerek bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılayamamaları sonucu çaresiz kalışı gerekse bireylere sunulan kredi fırsatları neticesinde oldukça rağbet gören bu tip kuruluşlar giderek artmaktadır.

Bu tip kuruluşların artması sonucu bireyler nasılsa bankadan kredim çıkmaz diyerek bu kuruluşlara yönelmekte ve bu gerek bankaların müşteri kaybı yaşamasına gerekse bireylerin aşırı derecede faiz ödeyerek borçlandırılmasına sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cepte Hazır Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın