Banka Kredisi Kullanmaya Karar Vermeden Önce Dikkat Edilecekler

Bir süredir kredi kullanmayı düşünüyorsunuz ancak çekinceleriniz var. Çünkü düzenli geliriniz borç seviyenizle baş etmek için yeterli değil, bir de yeni bir borç kanalı açma kararı vermek hiçte kolay değil. Bu konuda sizi en çok motive eden şey alınacak kredi ile mevcut bir kısım ciddi borçlanmaların giderilmesi ve ödeme kanallarının minimum düzeye indirilmesi, peki durum böyle mi işliyor ona bakalım.

Eğer borçlarınızı düzenli ödediyseniz ya da ufak tefek gecikmeler varsa ki bunlar asla takibe düşmemeli maaş bankanızdan kredi almak daha mümkün olacaktır. Bu yöntemi kullananlar milyonlarca insanın %50’den fazlası krediyi doğru bir biçimde değerlendiremiyor ve aksine borç batağı derinleşiyor. Bu durumu bazı temel sebepleri var.

İşte onlardan bazıları;

Birden fazla olan kredi kartı sayısını düşürmemek

Krediyi alan kişi borçlarını bir hevesle kapatıyor ama sonraki ilk adımı atlıyor. Kredi kartına sık başvuruyor ve ödemede zorlanıyorsanız mutlaka bazı radikal kararlar almak zorundasınız. Ya tamamını kapatmalı ya da bir taneye düşürüp onu da artık kullanmamayı öğrenmelisiniz. Görünen o ki yapılan sık hataların başında “ödedim, kenarda dursun” mantığı ile ileride en ufak bir sıkışmada hatta kredi taksiti ödemek için bile kredi kartına başvurmak oluyor. Böylelikle geleceğinizi daha çok borçlandırmış oluyorsunuz.

İyi bir hesap kitap yapmadan para akışını kontrol etmeye sağlamak

Gelirinizi, giderinizi, kalan borçlarınızı, vadelerini yapmak durumunda olduğunuz tüm maddi şeyleri not etmek ve o notlar üzerinden en doğru ödeme planlamasını oluşturmak son derece önemlidir. Buna başvurmayıp aklınızda olanlara hemen ödeme yapmak size daha kolay ve faydalı gözükebilir ama bazı detayları mutlaka kaçıracaksınız ve ileride keşke dediğiniz birçok cümle kuracaksınız. Planlama önemli, bu sayede harcamalarınızı kontrol edersiniz.

Duygusal harcamalar

Krediyi aldınız, alırken ki amacınızı asla unutmayın. Borçlarınızı azaltmak ve en kısa sürede tamamen bitirmek için krediyi aldınız. Ancak sıkça görünen durumlardan biri de bir kısım borçların ödemesi yapılıp, ihtiyaç olmadığı halde pahalı ve lüks tüketime giren bir harcama yapanların sayısı hiç de az değil. Bunun tamamen duygusal bir karar olduğu aşikar çünkü bugün vadesi gelen borçları ödediniz ama birkaç ay sonra sıkıştığınızı kesin olarak hissedeceksiniz. Bu duruma izin vermemek için kendinizi dizginleyin. Borçlarınızı bitirmeye odaklanın ve biriktirdiğiniz artı para ile istediğiniz şeyleri almaya bakın. Bunu da yüksek harcamalar yaparak değil, uygun fiyat seviyelerinde yapın.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenler için En Uygun Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın