Türkiye Finans Arsa Finansmanı

Katılım bankacılığı, kar ve zarara katılma prensibi ile hareket ederek, fon toplayıp, bu fonu ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleri ile kullandıran bir bankacılık sistemidir. Katılım bankaları, sistemin fon toplama adımında, kar zarar ortaklığını başarıyla uygulamaktadır. Ancak fon kullandırma adımında sistemi zorlayan noktalar bulunmakta ve bugün daha çok ticarette yoğunlaşmış olmaktadır. Katılım bankaları fon kullandırırken, ağırlıklı olarak kişi ve kuruluşların mal ve hizmet alımlarını finanse etmedir.

Kısaca kişi ve kuruluşlara, mal ve hizmet alımında mali destek sağlamaktadır. Bu yüzden katılım bankacılığı, mal ve hizmet hareketlerinin parasal işlemlerle çok sıkı ilişkili olduğu, her para hareketinin mutlaka bir mal veya hizmete alımına karşılık geldiği, gelirin ise, kar ve zarar ortaklığı ilkelerine göre katılım hesabı sahipleri ile bölüşüldüğü bir sistem olarak tanımlanabilir. Yani katılım bankaları parayı sadece para hareketlerinden değil, ticari bir faaliyette bulunarak değerlendirir ve kazanç elde etmeye çalışır. Elde edilen kazancı da katılım hesabı sahipleri ile paylaşır.

Bu esaslar çerçevesinde, Türkiye Finans Kalkınma Bankası, bir arsa alarak yatırım yapmak isteyen kişilere de finansal açıdan destek olmaktadır. Arsa Finansmanı, bu şekilde yatırım amaçlı arsa satın almak isteyen bireysel kişiler için tasarlanmış bir finansal araçtır. Banka katılım bankacılığı ilkeleri doğrultusunda, satın alınmak istenen arsayı satın alır. Yatırımcının istediği vadeye göre üzerine kar payı ilave ederek yatırımcıya satışını yapar.

Buna benzer şekilde Türkiye Finans Katılım Bankası, 2B yasası kapsamına giren arazilerinin tapusunu almak isteyen hak sahipleri için de finansman desteği sunmaktadır. Yasaya göre, 2B arazi bedeli, tebligat tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmek zorundadır. Kişiler, bu haktan yararlanabilmek için tebligat tarihinden itibaren üç ay içinde bankaya başvuruda bulunabilirler.
Banka ipotek teminatı karşılığında, satın alınacak arazinin peşin satış bedelinin tamamını finanse etmektedir. Ayrıca hak sahipleri isterlerse yüzde 60’a varan oranda peşin ödeme indiriminden yararlanabilir.

Hak sahipleri, kendileri için en uygun ödeme şeklini tespit edebilir. Bu konuda banka aylık eşit taksitli, değişken ödemeli, artan veya azalan taksitli, üç ay ödemesiz ya da ara ödemeli finansman seçenekleri sunmaktadır. En güzel yanı da ödemeler için 120 aya kadar vade alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın