TEB Herşey Dahil Konut Kredisi

Sabit gelire sahip insanlar için konut almak, göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Özellikle konut fiyatlarının bu kadar yüksek seyrettiği büyük şehirlerde ev sahibi olmak, uzun ve zorlu bir mücadele gerektirir. Alınacak konutun fiyatı yüksek olunca bankalar da konut kredilerinde uzun vadeler yapmaktadır. Her ne kadar bankalar çeşitli isimlerle farklı krediler gibi müşterilere sunsalar da, aslında temelinde konut kredi sistemi yatar. Yani mortgage sistemi.

Mortgage, konut kredisi anlamına gelir ve bir gayrimenkul finansman sistemi çeşididir. Bu sistem konut edinmek için yeterince birikimi olmayan insanlara konut sahibi olma olanağı sunar. Bir anlamda insanlar kira öder gibi, satın aldıkları konutun kredi taksitlerini öder. Mortgage, kelime olarak ipotek teminatı anlamına gelir. Yabancı ülkelerde konut edinmek için oldukça sık kullanılan bir kredi çeşididir. Bizde de enflasyonun dizginlenmesi ve belli aralığa oturmasına bağlı olarak konut kredileri, son yıllarda gittikçe daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Konut kredilerinin temelinde uzun vadeli kredi kullanımı yatar. Teminat olarak da satın alınan konut ipotek edilir. Bu temele dayalı olarak TEB Türk Ekonomi Bankası da, müşterilerine farklı özelliklerde konut kredileri sunmaktadır. Al Kirala Konut Kredisi, Esnek Kademeli Konut Kredisi, Yüzde Yüz Konut Kredisi çeşitleri yanında, bankanın bir de TEB Herşey Dahil Konut Kredisi bulunuyor.

Bankalar doğal olarak konut kredisi verirken, faiz gelirleri yanında, yapılacak bir takım masrafları da müşterilerden tahsil ederler. Ancak konut kredilerinde dosya masrafları yanında, ekspertiz ve ipotek masrafları ve DASK, konut sigortası ve ferdi kaza sigortası primleri de bir hayli yekün tutmaktadır. Konut almak isteyen ve belli bir birikim yapan insanların, bir de bu masrafları karşılayacak gücü olmayabilir. Bu nedenle Herşey Dahil Konut Kredisi ile banka, kredi kullanımı sırasında ortaya çıkacak bütün masraf ve vergileri de kredi tutarının içinde kredilendirmektedir. Bu şekilde bu tür harcamalar da kredi ile birlikte uzun vadeye yayılmış olmaktadır.

TEB’in bu kredisinden yararlanmak isteyenler, online olarak başvuru yapabilirler. Bankanın web sitesinde bulunan “Hemen Başvurun” seçeneğini kullanmak ve gelecek ekrandaki bilgileri doğru girmek yeterli olmaktadır. Banka en kısa sürede geri dönüş yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın