TEB Bireysel Finansman Kredisi

Finansman, bir işletmenin veya bireysel anlamda kişilerin, ihtiyaç duyduğu paranın ya da kredinin sağlanması işidir. En basit anlatımı ile, finansal yönetimin sadece para bulma yönüdür. Nasıl işletmeler yatırım, üretim, satış ve stoklama faaliyetlerini sürdürebilmek için finansmana ihtiyaç duyuyorlarsa, bireysel müşterilerin de evlerinin dekorasyonu değiştirmek için, veya evde yapılacak onarım işlemleri için ya da ev ile ilgili olası her türlü nakit ihtiyaçları için finansmana ihtiyaç duyacaklardır.

Her zaman karşılaşılmayacak bu tür masraflar için insanlar maddi açıdan hazırlıklı olmayabilir. O zaman kaynak yaratmak gerekiyor. Ya da para bulmak gerekiyor.
TEB Türk Ekonomi Bankası, bu ihtiyaçlar nedeni ile arayışta olan müşterilerine, Bireysel Finansman Kredisi sunmaktadır. Neticede özellikleri itibariyle bu kredi, bir bireysel ihtiyaç kredisi çeşididir. Yani insanların ticari amaçlı olmayan kendi ihtiyaçlarını gidermek için kullandıkları bir nakit kredi şeklidir. Bu yüzden TEB Bireysel Finansman Kredisi sadece evlerin onarımı veya dekorasyonu için değil, beyaz eşyaların değiştirilmesi veya yeni bir eve taşınma giderleri için de kullanılabilir. Önemli olan yapılan başvurunun bankanın kredi koşullarına uygun olmasıdır. Çünkü bankanın her kredi başvurusunu kabul etme yükümlülüğü yoktur.

Bireysel Finansman Kredisi başvurusunda banka, talep edilen kredinin aylık taksitlerinin ödenmesi konusunda tatmin olmak durumundadır. Bütün bankalar verdikleri kredinin geri dönüşünü güvence altına almak isterler. Bunun için de TEB, bu krediyi talep eden kişilerden, sahip oldukları evin teminat gösterilmesini istemektedir. Yapılacak ekspertiz çalışmasından sonra evin değerinin en fazla yüzde 60’ına kadar olan kısmı, Bireysel Finansman Kredisi verilmektedir.

Bu krediye başvuru için banka online sistemi kullanmamaktadır. Çünkü kredi koşulları içinde, sahip olunan evin ipotek edilmesi söz konusudur ve ekspertiz çalışmaları için yüzyüze görüşmek ve bazı belgeleri sunmak gerekir. Bu nedenle de kredi başvuru yapmak için mutlaka TEB’in en yakın şubesine gitmek gerekir.

Bireysel Finansman Kredisi için sözleşme yapılırken belirlenen faiz oranı sonradan değiştirilmez. Faiz oranı piyasa değişikliklerinden etkilenmez ve vade sonuna kadar aynı kalır. Üstelik TEB bu kredinin vadesini 36 aya kadar uzatabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın