TC ile Kredi Başvurusu

Bankalara gitmeden kolaylıkla interneten kredi başvurusu yapılabilir bunu anlatıyoruz. TC ile kredi başvurusu nasıl yapılır? Aslına bakarsanız artık, TC kimlik numaranızı vermeden kredi başvurusu yapmanız mümkün değil. Yasal olarak, TC kimlik numaranız üzerinden oluşturulan kayıtlar doğrultusunda bankalardan kredi alıp alamayacağınıza dair bilgi alıyorsunuz. Bu kayıtlar, tüm yasal yollardan gerçekleşen nakit transferinizin bir karnesi olarak görülebilir.

Yani, bankalardan tutun da, adınıza kayıtlı tüm faturalar, kira ödemeleriniz, maaşınız, alış verişleriniz gibi bankalar aracılığı ile gerçekleştirilen tüm işlemlerde bir ortalama alınıyor. Bu ortalama da Merkez Bankası tarafından gerçekleştiriliyor ve tüm bankalar, tek ortak bir sistem üzerinden bu bilgilere ulaşabiliyor. Bu sisteme ulaşabilmeleri için de TC kimlik numaranıza ihtiyaç duyuluyor.

TC ile kredi sorgulama asıl olarak bu noktada önem taşıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankalardan kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsanız, TC kimlik numarası beyan etmeniz zorunlu. bunun yanı sıra, başka birinin adına da başvuru yapamıyorsunuz. Kimlik bilgileri de bu noktada önem taşıyor. Yani, bankalara başkasının kimliği ile giderek başvuru yapmanız, yasal olarak mümkün değil. Peki, hiç bankaya gitmeden, TC kimlik ile kredi başvurusu da yapabileceğinizi biliyor musunuz? bunun için, adınıza kayıtlı bir cep telefonu numarasından, bankaların bireysel kredi kampanyalarına yönelik düzenlenmiş özel hatlara kısa mesaj göndermeniz yeterli oluyor. Bu başvurularda TC kimlik numaranız adınız ve soyadınız ile birlikte, başvuru yaptığınız kredi kampanyasının kısa kodunu yazmanız yeterli oluyor.

SMS ile Kredi Başvurusu

Kredi başvurunuz olumlu da olsa, olumsuz da olsa size kısa mesajla, oldukça kısa bir sürede bildiriliyor. Bu bildirimler de herhangi bir karmaşaya yol açmamak adına, sadece bankalara kimlikle başvuru sonucunda onaylanıyor. Bu kapsam da, kredi başvurunuz onaylansa dahi, kredinizi almak için ve bazı kağıtları imzalamanız için bankaya gitmeniz gerekiyor. Sadece bazı bankalar, banka şubenize gitmenize gerek kalmadan, çok düşük meblağlarda kredi talep ederkenki müşterilerine, kredileri onaylandığı takdirde, kredi ödemesini hesabına yatırabiliyorlar. Bankaların sunduğu TC ile kredi başvurusu kampanyaları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, müşterisi bulunduğunuz bankanın resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın