Şube Yetkisinde Kredi

Kredi almak pek çok kişinin nakit sıkıntısı döneminde başvurduğu yöntemler arasında yer alsa da kimi zaman bankaların aramakta olduğu şartları taşımadıkları nedeni ile geri çevrilmektedirler. Söz konusu olan bu durum mevcut olan parasal sıkıntıları daha büyüttüğü için bu aşamada çözüm bulmak için uygulanmakta olan yöntemlerin biri şube yetkisinde kredi sistemi olmaktadır.  Bu konu ülkemizde çok sık başvurulan bir yöntem olsa da “şube yetkisinde kredi nedir?” diye merak eden kişilerin sayısı da yadsınamayacak kadar fazladır.

85871

Bu konu ile alakalı olarak açıklama yapmamız gerekir ise ilk aşamada bankaların kredi verme sürecindeki işleyiş sisteminden bahsetmemiz gerekecektir. Belli başlı durumlarda kredi verme süreçleri oldukça teferruatlı ve uzun süreli zaman dilimlerine yayıldığı ve bu durum da acil olarak para ihtiyacı duyan kişilere sıkıntı yarattığı için ülkemizde hizmet veren bankaların hemen hemen hepsi mevcut olan bu mağduriyete son vermek adına belli başlı kredi başvurularının genel müdürlük onayı beklemeksizin kabul edilmesi sürecine yönelik bir sistem geliştirilmiştir. Söz konusu olan bu sisteme göre yapmış olduğumuz krediyi onaylamak için banka şubelerinin idari yetkilisi olan şube müdürlerine görev verilmiştir. Başka bir deyiş ile kredi süreçlerini asıl olarak onaylaması gereken kişi bankaların genel müdürleri iken sistemi hızlandırmak adına şube müdürlerine de bu yetki verilmiştir. İşte anlatılmakta olan bu sürece şube yetkisinde kredi verme adı verilmektedir.

Son derece çözüm ve müşteri odaklı olan bu sistem sayesinde pek çok kişi acil para sıkıntılarına cevap olabilecek bir hizmet sürecine dahil olabilme olanağı yakalamakla beraber anlatılmakta olan bu durumu kötüye kullanmakta olan yerlerin varlığından bahsetmek de ne yazık ki mümkün olan durumlar arasında yer almaktadır. Oldukça fazla sayıda kişi şube müdürlerinin mevcut olan bu yetkilerinden faydalanmak amacı ile onlara rüşvet teklif etmek sureti kredi almak istemektedirler. Son derece illegal ve meslek etiğine aykırı olan bu yönetimi uygulayan yetkililerde mevcut olmakla birlikte bu konu ile alakalı olarak tavsiyemiz her zaman yasal ve ahlaki yollar ile borç para bulma sürecimizi tamamlamaya çalışmaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın