SMS ile Sigorta Yapma 5510

Belli bir sigorta güvencesi çalışıyor olmak herkesin hakkı olmakla beraber ülkemizde bu süreç zaten bir yasal zorunluluk olmakta, özellikle son günlerde yapılan çalışmalar dahilinde ev hizmetlerinde çalışan kişilerin de sigorta dahiline alınmasına yönelik projeler geliştirilmektedir. Söz konusu olan bu hizmet dahilinde gündelikçilerin sigortalı olması süreci başlamış olup, bu sigortaya dair işlemleri yapmak için de 5510 numaralı hatta SMS göndermek yeterli olmaktadır.

Ev hizmetlerinde çalışmakta olan kişiler için bir müjde niteliği taşımakta olan bu proje kapsamında milyonlarca kişi sigortalı olacak ve konuda sunulmakta olan bütün olanaklardan yararlanabileceklerdir. Her türlü işte çalışan kişilerin de sigorta kapsamına alınmasını hedeflemekte olan bir proje yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu, bu çalışmaya ilk olarak ev hizmetlerinde çalışmakta olan kişilerin sigorta sürecine dair verdikleri hizmetle başladıklarını belirtmektedirler.

Söz konusu olan işlemin nasıl yapılacağına dair pek çok soru işareti bulunmakla birlikte, belirtilmesi gereken detaylar ise şunlar olmaktadır:

  1. Bahsi geçen hizmeti başlatmak için atılması gereken mesajın GSM operatörü fark etmeksizin numaralardan herhangi birinden gönderilmesi mümkün olmakta, çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu söz konusu projesi adı geçen GSM operatörleri ortaklığında geliştirmiş olmaktadır.
  2. Yapılacak olan işlem ise evinden ayda on günden az işçi çalıştırmakta olan kişinin sahip olduğu cep telefonu aracılığı ile kendi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve yazıp 5510 numarasına kısa mesaj atmak sureti ile kendisini çalıştıran olarak kaydettirmesidir.
  3. Daha sonra ise evindeki hizmetlerde aylık olarak çalışacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve ayın hangi günlerinde çalışacağı bilgisini yazarak aynı şekilde 5510’a kısa mesaj atarak sigorta kaydını gerçekleştirme olanağımız bulunmaktadır.
  4. Ücretlendirme sistemi ile alakalı olarak ise günlük olarak 1.10 Türk Lirası sigorta primi ve 1 Türk Lirası tutarındaki hizmet bedeli tahsil edilmekte olup, belirtilmekte olan bu ücretler kişilerin cep telefonu faturalarına yansıtılmaktadır.

Anlatılmakta bu kolay işlem dahilinde ev hizmetlerinde çalışan kişiler de sigortalı olma olanağı bulabilecektir.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın