PTT Havale Sorgulama

PTT ile Havale Nasıl Yapılır?

Başta aynı bankadaki iki farklı hesap arasında para aktarımının yapılmasının yanı sıra kendi hesabınıza ya da başka bir kişinin banka hesabına para aktarımı yapılabilir. Bankalardaki para transferi işlemini yapan PTT havale hizmeti ile sizlere kolaylık sağlamaktadır.

Yurt İçi Havale Hizmetleri

Yurtiçi PTT şubeleri arasında para transferi yapabilmenizin yanı sıra sizlere online hizmet de sunmaktadır. PTT şubesine giderek TC no, ad, soyadı ve adres bilgilerini verdiğiniz kişinin hesabına para aktarabilirsiniz. Ayrıca günümüzde şubeye gitmeden internet üzerinden de bu işlemleri kısa sürede kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için PTT şubesinden posta çeki hesabı almanız gereklidir. Belirli bir miktarda havale yapanlar istediği taktirde adrese teslim olarak havale işlemini gerçekleştirebilir. 3000TL ve üzeri havale işlemlerinin verdiğiniz adrese gönderilmesini isteyebilirsiniz. Kişi adreste bulunamaması halinde kapıya not bırakılarak ya da telefonla bilgi verilerek kişiye ulaşılmaktadır.

Oldukça yaygın olan Postrestant yani şubeden teslim işleminde ise havaleyi alacak kişi kimlik kartı ile PTT şubesine giderek gönderilen parayı alabilir. Ayrıca havalenin şubeye ulaşıp ulaşmadığı hakkında telefonla size bilgi verilmektedir.

PTT Havale Bekleme Süresi Ne Kadardır?

Şubeden adrese ya da telefonla teslim işlemlerinde ek hizmet süresi dahilinde belli bir süre şubede para bekletilir. Adrese teslim ya da telefonla bildirilmesi halinde en geç bir ay içerisinde kişinin şubeye gelip havaleyi teslim alması gereklidir. Şubeden teslim edilen havalelerde ise bu süre 2 aydır. Şubede bu süre içersinde bekletilen havaleyi kişi istediği zaman gelip alabilir. Bu süre içerisinde alıcı şubeye gelmezse gönderilen havale gönderinin adresine geri iade edilmektedir. Göndericiye telefonla ulaşılarak havalenin teslim edilmediği bildirilir. Ancak göndericiye ulaşılamadığı durumlarda bu para PTT  şubesinde gelir olarak kalmaktadır. Ve bu süre sonrasında alıcı ya da gönderici bu havaleyi geri alamazlar.

PTT Havale Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’ye havalenizin gelip gelmediğini ancak şubeye  giderek öğrenebilirsiniz. Müşterinin güvenliği açısından online sorgulama hizmeti verilmemektedir. Size gönderilen havaleyi almadan önce nerden geldiğini, kimin gönderdiğini ve hesapta ne kadar para olduğunu bilmeniz gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Garanti Avans Hesap Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Konu ne hakkında:
    ptt havale sorgulama, ptt havale takip
Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın