Kredi puanımı öğrenmek istiyorum

Kredi notu bankalarda insanlara kolaylık sunan kredi başvurusu sırasında bankalardaki durumunuzu görmekte olduğu ve geçmişinizi sayısal verilerle gösterebilen sistemdir. Kredi başvurusunda bulunacak veya bulunmuş olan kişilerin yaşları, net gelirleri, meslekleri, öğrenim durumları, toplam iş deneyimleri, son işteki çalışma süreleri, medeni halleri sahip oldukları taşınmazları kredi puanı yönden etkilemektedir. Fakat bu puanlamayı en fazla etkileyen faktör ise geçmiş kredi kayıtlarındaki gidişatlarıdır.

Unutmaması gereken diğer konuda kişinin geçmiş kredi dokümanlarının sadece kişinin münasebeti olan bütün banka kayıtlarını kapsıyor geniş kapsamlı araştırılıyor. Bu nedenle bankaların bir araya gelerek kendi hizmetleri için kurdukları ve Kredi Kayıt Bürosu iş birliği ile kurumsal ve bireysel tüm müşterilerinin geçmiş kayıtlarını görebildikleri kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilerin ayrı olarak kaydedilmesi ve hesaplanmasıdır. Bankalar bu bilgiler doğrultusunda müşterileriyle ilgili ön fikir sahibi olacaklardır. Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi internet sayfasından veya sitemizden bakabilirsiniz. Borçlarınızı düzensiz ödemeniz sonucunda kredi puanınız hızla düşer ve bu düzensiz ödemeler sonucunda düzeltmeler yapılsa da sonuca hemen yansıma olmayacaktır.

Bankaların puanlamadaki amacı her gün yapılmakta olan kredi başvurularını incelenmesiyle belirlenir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi tutarlarını düzenli olarak ödeyip ödeyemeyeceğine dair bir bilgiye sahip olmak istemektedir. Bankalar bu sebeple farklı bilgilere sahip olması isteniyor. Hızlı güvenilir bir şekilde sitemizden sorgulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi notumu nasıl yükseltebilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Konu ne hakkında:
    kredi puanımı öğrenmek istiyorum
Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın