Kredi Puanımı Nasıl Yükseltirim

Kredi puanımı nasıl yükseltebilirim diye düşünenler ilk olarak kredi kartlarını kapatılıp tüm borçlarınızı sıfırlamanız gerekmektedir. Daha sonra bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu geçen sürede kredi notunuz yükselmemiş ise notunuzun yükselmesi için sizin tekrardan bankaya borçlanmanız gerekiyor ve bu borcu aksatmadan düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.

Borçlarınızı kapattıktan sonra farklı düşük limitli olan kredi kartı kullanıldığı zaman ve ödemeleriniz her ay düzenli olarak yapılırsa kredi notunuz yeniden düzelmiş olacaktır. Geçmişten dolayı güzel olamayan siciliniz son zamandaki yapılan düzenli ödemelerinizden ötürü düzelecektir. Kredi kartı borcunun yanında fatura borçlarınızın da ödemesi gerekiyor.

Çünkü yapılmış olan son düzenleme ile fatura borçlarınız veya fatura ödeme alışkanlığı kredi notunu etkileyen faktörler arasına yer almaktadır. Unutulmaması gerekir ki kredi notunuz, gerçekleştirdiğiniz bankanın uyguladığı yöntemlere göre farklılık gösteren puan türü olduğu için borçlarınızın ödenip ödenmediği kredi notunuzu yükseltmeyebilir. Kredi notu hesaplanması yapılırken diğer bankalarla yapmış olduğunuz münasebetler yani ödenme düzeni,  çektiğiniz kredi, borç durumu, kredi kartınızın limiti gibi, risk raporu göz önünde alınıyor ve bu şekilde kredi notu hesaplanma işlemi yapılmaktadır. Kredi notu sabit bir sayı değildir.

Bankalarla aranızdaki ilişki ve duruma farklılık gösterir yani düşebilir ya da yükselebiliyor. Eğer kerdi notu düşerse kredi çekme ihtimaliniz ne azalmaktadır bu sebeple alternatif yollar aranmalıdır. Kredi notunun yükselmesini isteniyorsa, kredi kartının aylık ödenmesi gereken asgari tutarı ödemek yeterli değil, tüm borcun düzenli bir şekilde ödemesi gerekiyor. Kredi puanımı nasıl yükseltebilirim sorusunun cevabını sitemizden bulabilmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Hızlı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın