Kredi Notu Nedir

Bireyin herhangi bir bankaya kredi için başvurması ile bankanın ön değerlendirmesi olarak bilinen kredi notu, bireyin bankadan kredi kullanıp kullanamayacağını belirleyen önemli bir kriterdir. Müşterisi olduğunuz pek çok bankaya yalnızca kimliğinizle giderek kredi çeşitlerine göre başvuruda bulunabilirsiniz. Başvura bulunduğunuz krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğiniz konusunda bir kanıya varmak isteyen banka kredi notuna bakarak fikir yürütebilmekte ve talep ettiğiniz kredi oranından farklı olarak ne kadar kredi ödeme gücünüz olduğunu anlayabilmektedir.

Bankalara güven oluşturmak açısından sağlayabileceğiniz en önemli kriter kredi notudur. Kredi notunuzun yüksek olması herhangi bir banka ile çalışmasanız dahi zorluk çekmeden kredi kullanabileceğiniz anlamını taşımaktadır.

Kredi notunuzun düşmesine ya da yükselmesine pek çok neden etki edebilir. Bankalara referans olarak göstereceğiniz kredi notunuza etki eden etkenler ise şöyledir;

Özellikle kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın veya başka bir bankanın kredi kartını kullanıyor iseniz yaptığınız düzenli ödemeler kredi notunuzu yükseltecektir. Ödeme süresi içerisinde minimum asgari tutar ödemesinin yanı sıra aylık borç ekstrenizin düzenli ödenmesi size artı olarak kredi kullanımı için geri dönecektir.

Daha önce aynı bankadan kredi kullanarak ödemelerini düzenli olarak yatırmanız kredi notunuzu yükselten bir başka unsurdur.

Ayrıca karşılıksız çekler, bankalarda bulunan hesaplarınız ve olumsuz dalgalanmalar, kredi kullanmayı düşündüğünüz bankaya veya başka bankalara mevcut olan borç miktarlarınız, banka ile kaç yıl öncesinden çalışmaya başladığınız gibi kriterler de kredi notunuza önemli derecede etki edecektir.

Bir önceki yazımız olan Kişiler İhtiyaç Kredisine Başvurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın