Kredi Kartının CVV Güvenlik Numarası Neresinde Yazar

En temel ihtiyaçlar kadromuzda yer almakta olan kredi kartlarını her yerde sadece şifresini girerek maalesef kullanamayız. Fiziken alış veriş yapmakta olduğumuz işletmeler kredi kartı şifremizi girmemiz ile yetinebilmektedir. Ancak sanal ortamda internet üzerinden yapılan alışverişlerde sadece kart şifresi yeterli olmamakta hatta çoğu sitede kart şifresi talep edilmemektedir.

Kredi Kartının CVV Numarası Nedir?

Bireylerin genelde sanal ortamda bulunan bu tarz yerlere ilgilerinin giderek artması neticesinde kart dolandırıcılarına da çoğu zaman gün doğmaktadır. Çoğu birey tarafından bu dolandırıcılığı önlemek adına sadece internet ortamında kullanılabilecek olan sanal kart kullanılmaktadır. Ancak hala daha sanal kart uygulamasına geçmemiş ve internet alışverişlerinden vazgeçemeyen bireyler yapılan alışveriş sonrası istenilen kart bilgilerini eksiksiz bir şekilde girmek durumundadır.

Kart şifresi talep etmeyen internet siteleri kart üzerinde bulunan 16 haneli kart numarasını,kartın ön yüzünde kart numarasının hemen altında bulunan karta ait son kullanma tarihini ve kartın arka yüzeyinde bulunmakta olan güvenlik kodu yani CVV numarasını talep etmektedir. Tüm bu numaraların eksiksiz girilmesi neticesinde ilgili alışveriş tamamlanmaktadır.

Kredi Kartının CVV Kodu Numarası Nerede Yazar

cvv kartın neresindedir

cvv kartın neresindedir

Kartın arka yüzeyinde bulunan güvenlik kodu yada diğer adı ile CVV rakamının en sonda bulunan 3 rakamı güvenlik kodu niteliğindedir. Özellikle çağrı merkezlerini aradığınızda dikkatinizi çeken çağrı merkezi yetkilisi tarafından size sorulan sorular arasında bulunan 3 harfli cvv numaranız ilgili kartın size ait olup olmadığını anlamak adına yapılmış olan bir güvenlik uygulamasıdır. Etrafımızda çoğunlukla bulunan kart dolandırıcıları tarafından kopyalanamayan tek kısım olarak bilinen cvv numarasının hiç bir şekilde kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir. Bu nedenle internet üzerinden alışveriş yaparken emin olunan bir işletmenin ürünleri satın alınmalıdır.

Kredi Kartı CVV Öğrenme

Öyle internet üzerinde var olan herhangi bir siteden kredi kartı kullanarak  ürün alımı yapılmamalıdır. Bu güvenlik kodu bireylerin bilgilerini tamamen korumak amaçlı yapılmış bir uygulama olması nedeni ile farklı bankalara ait kredi kartları olsa da her banka kartında aynı özellik bulunmaktadır.

Kredi kartı istatisliklerine bakıldığında şu ana dek hiç bir dolancının güvenlik kodunu kırmaya gücünün yetmediği bilgisi alınmıştır. Bu nedenle 2001 yılından itibaren tüm vısa kartlarında güvenlik kodu olması mecburi kılınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Hesap Numarası Banka Kartlarının Neresinde Yazıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın