Kredi Kartını Bilinçli Kullanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bankaların sunmakta olduğu hizmetler arasında en çok tercih edileni ve en yaygın olanı şüphe yok ki kredi kartları olmaktadır. Hemen hemen herkesin en az bir adet kredi kartı olmak ile birlikte bu hususta en önemli olan etken adı geçen ödeme araçlarını kontrollü bir  şekilde kullanabilmektir. Bu konuya açıklık getirmek amacı ile “kredi kartını bilinçli kullanmak için neler yapılmalıdır?” sorusuna yanıt olabilecek bilgileri içeren bu yazımızın söz konusu durum ile alakalı öneriler aramakta olan kişilere faydalı olması umulmaktadır.

kredi-karti-faiz-hesaplama

Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılan ve nerede ise paranın yerini tutmaya başlayan söz konusu olan bu ödeme araçları son derece kullanışlı ve faydalı ürünler olsa da kimi zaman kullanıcısı için oldukça büyük tehlikeler ve riskler içerdiği de bilinmekte olan konular arasında yer almaktadır. Söz konusu olan risklerden uzak durmak ve bu araçları olabilecek en faydalı şekilde kullanmak için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar şunlar olmaktadır;

Sahip Olduğunuz Kredi Kartını Tanıyın

Kredi kartı kullanmakta olan olan pek çok kişi sahip oldukları bu ödeme araçları ile alakalı olan detaylar ile ilgili fikir sahibi olmamaktadır. Bu durum yanlış ve bilinçsiz harcamaları tetikleyen ve bütçe kontrolü yapmayı zorlaştıran bir konu olmak ile beraber daha sistemli bir harcama süreci için kartımızın faiz oranını, komisyon oranı, aidatı, avantajları ya da dezavantajları gibi konularda fikir sahibi olmak son derece önemlidir.

İhtiyacınız Olan Şeyleri Alın

Nakit para vermeksizin sahip olduğumuz kartlar ile harcama yapmak psikolojik olarak bedava almış gibi bir etki bıraktığından dolayı bu düşünce ile hareket etmekte olan kişiler ne yazık ki çok da ihtiyacı olmayan şeyleri satın alma yoluna gitmektedirler. Ödeme aşamasında oldukça büyük sıkıntılara sebebiyet vermekte olan bu durum ile alakalı olarak dikkatli davranmak son derece önemli bir konu olma özelliği taşımaktadır.

Dönem Borçlarınızın Tamamını Ödeyin

Kart borçlarımızın yalnızca asgari tutarını ödemeyi batışa giden en hızlı yol olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Tamamını ödemediğimiz borçlar zamanla birikip kontrolden çıkacağı için elimizden geldiği kadar dönem ödemelerimizin tamamını yapmak son derece ciddi ve önemli bir konu olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Çek Başvurusu İşlemleri Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın